Իրանական նոր մարտավարությունն անակնկալի է բերել պատերազմ սանձազերծած կողմերին. Իրանագետ
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից ագրեսիային և Իրանի պատասխան գործողություններին է անդրադարձել՝է ընդգծելոց՝ իրանական կողմը նոր մարտավարությամբ է առաջնորդվում.
«Մոտ չորս ժամ անդադար Իրանը հրթիռներով և անօդաչուներով հարվածներ է հասցնում Իսրայելին և Պարսից ծոցի տարածաշրջանի ամերիկյան ռազմական ենթակառուցվածքներին։
Ամենայն հավանականությամբ, սա նոր իրանական մարտավարություն է, որն այս պահին անակնկալի է բերել պատերազմ սանձազերծած կողմերին, որոնք կարծես միայն պատրաստ էին «հարված-դադար-պատասխան» արդեն ծանոթ սցենարին, մինչդեռ պատասխանը շարունակական է։
Իրանական ԶՈւ-ի ներկայացուցիչները պնդում են, որ այս մարտավարությունը պահպանվելու է առնվազն առաջիկա ժամերին։
Միայն Իրանի ռազմական կարողություններին քաջածանոթ փորձագետները կարող են վերլուծել,, թե ինչպիսին են իրանական հրթիռների և ԱԹՍ-ների պաշարները և դրանց համալրման ռեսուրսը, սակայն փաստն այն է, որ Իրանի պատասխանն առայժմ չի դադարում»։

Новая тактика Ирана застала врасплох стороны, развязавшие войну — иранист
Иранист Вардян Восканян, комментируя агрессию со стороны США и Израиля, а также ответные действия Ирана, подчеркнул, что иранская сторона действует по новой тактике.
«На протяжении почти четырёх часов Иран непрерывно наносит удары по Израилю и американской военной инфраструктуре в регионе Персидского залива с использованием ракет и беспилотников.
С высокой долей вероятности речь идёт о новой иранской тактике, которая на данный момент застала врасплох стороны, развязавшие войну. Судя по всему, они были готовы лишь к уже знакомому сценарию "удар — пауза — ответ", тогда как нынешний ответ носит непрерывный характер.
Представители вооружённых сил Ирана утверждают, что данная тактика будет сохраняться как минимум в ближайшие часы.
Лишь эксперты, хорошо знакомые с военным потенциалом Ирана, могут анализировать объёмы запасов иранских ракет и БПЛА, а также ресурсы их пополнения. Однако факт остаётся фактом: на данный момент ответные действия Ирана не прекращаются», — отметил Восканян.