Հայաստանում կզարգացնենք մեծ պահանջարկ ունեցող ապրանքների, ինչպես նաև դեղերի արտադրությունը. Նարեկ Կարապետյան
02/03/2026 20:00
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության տնտեսական ծրագրով նախատեսվում է 300 000 նոր աշխատատեղ ստեղծել երկրում։ Խթան կտրվի նաև տեղական արտադրության զարգացմանը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
«Մեր երկրում ներմուծումը 4 միլիարդ դոլարով ավելի շատ է, քան արտահանումը, այսինքն՝ մենք մեր երկիր 4 միլիարդ դոլարով ավելի շատ ապրանք ենք բերում, քան արտահանում ենք։ Դա բերում է նրան, որ երկիրն աղքատանում է, իսկ այդ աղքատության հարցը լուծում են  պետական պարտքն ավելացնելով և Սփյուռքից ուղարկած փողերի հաշվին։ Մեր առաջարկը միշտ եղել է տեղական արտադրություններ հիմնելը՝ այն ապրանքների, որոնք մենք ներմուծում ենք»,- նշել է Նարեկ Կարապետյանը։
Նա ընդգծել է՝ հնարավոր է նաև դեղերի արտադրությունը զարգացնել.
«Տեղայնացումը կբերի նրան, որ Հայաստանում կստեղծվեն բոլոր մեծ պահանջարկ ունեցող ապրանքների արտադրություններ։ Նույնը՝ դեղերի հետ կապված։ Այն դեղերը, որոնք մեծ պահանջարկ ունեն Հայաստանում, կարտադրվեն այստեղ. Հայաստանում կստեղծվի դրանց արտադրությունը»։
Սրա շնորհիվ, ինչպես նշել է Կարապետյանը, գներն էլ հնարավոր կլինի օպտիմալ կարգավորել։

В Армении мы будем развивать производство востребованных товаров и лекарств — Нарек Карапетян
По экономической программе партии «Сильная Армения» планируется создать в стране 300 000 новых рабочих мест, а также стимулировать развитие местного производства, заявил в прямом эфире Facebook член политического совета партии Нарек Карапетян.
«Импорт в нашей стране превышает экспорт более чем на 4 млрд долларов, то есть мы ввозим товаров на 4 млрд долларов больше, чем экспортируем. Это приводит к обнищанию страны, которое компенсируется увеличением государственного долга и средствами, присылаемыми из диаспоры. Наше предложение всегда заключалось в создании местных производств тех товаров, которые мы импортируем», — отметил Карапетян.
Он подчеркнул, что возможно также развивать производство лекарств.
«Локализация приведет к созданию в Армении производств всех востребованных товаров. То же касается и лекарств — те препараты, которые востребованы в Армении, будут производиться здесь. Таким образом, цены также можно будет оптимально регулировать», — добавил Карапетян.