Արաղչին ու Միրզոյանը հեռախոսազրույց են ունեցել. Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել
Այսօր` մարտի 2-ին, տեղի է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչիի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցը:
«Զրույցի ընթացքում Արաղչին, անդրադառնալով ԱՄՆ-ի և սիոնիստական ռեժիմի կողմից բանակցությունների ընթացքում Իրանի դեմ իրականացված անօրինական և արդարացում չունեցող ագրեսիային` ընդգծել է, որ Իրանը գտնվում է լայնածավալ պատերազմի մեջ։
Նա նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, ի պատասխան այս անհանդուրժելի ագրեսիայի, թիրախավորել է օկուպացված տարածքներն ու տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմակայանները: Իրանը պատրաստ է շարունակել ինքնապաշտպանությունն այնքան, որքան անհրաժեշտ կլինի, ինչպես նաև վրեժ լուծել իր նահատակ առաջնորդի արյան համար։
Միրզոյանն այս զրույցի ընթացքում իր ցավակցությունն է հայտնել Գերագույն առաջնորդի, ինչպես նաև իրանցի մի շարք քաղաքացիների, կանանց և երեխաների նահատակության կապակցությամբ։ Նա նաև հայտարարել է Հայաստանի պատրաստակամության մասին՝ այս պայմաններում անհրաժեշտ ցանկացած մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ՝ հույս հայտնելով, որ ստեղծված իրավիճակը դիվանագիտական հանգուցալուծում կստանա»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

On March 2, a telephone conversation took place between Seyyed Abbas Araghchi, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, and Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
“During the conversation, Araghchi, referring to the illegal and unjustified aggression carried out against Iran by the United States and the Zionist regime during the negotiations, emphasized that Iran is in the midst of a full-scale war.
He noted that the Islamic Republic of Iran, in response to this intolerable aggression, has targeted the occupied territories and American military bases in the region. Iran is ready to continue self-defense as long as necessary, as well as to avenge the blood of its martyred leader.
During this conversation, Mirzoyan expressed his condolences over the death of the Supreme Leader, as well as a number of Iranian citizens, women and children. He also announced Armenia’s readiness to provide any humanitarian assistance necessary in these circumstances, expressing hope that the current situation will find a diplomatic solution,” the statement said.