Արաղչին ու Միրզոյանը հեռախոսազրույց են ունեցել. Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել
Այսօր` մարտի 2-ին, տեղի է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչիի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցը:
«Զրույցի ընթացքում Արաղչին, անդրադառնալով ԱՄՆ-ի և սիոնիստական ռեժիմի կողմից բանակցությունների ընթացքում Իրանի դեմ իրականացված անօրինական և արդարացում չունեցող ագրեսիային` ընդգծել է, որ Իրանը գտնվում է լայնածավալ պատերազմի մեջ։
Նա նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, ի պատասխան այս անհանդուրժելի ագրեսիայի, թիրախավորել է օկուպացված տարածքներն ու տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմակայանները: Իրանը պատրաստ է շարունակել ինքնապաշտպանությունն այնքան, որքան անհրաժեշտ կլինի, ինչպես նաև վրեժ լուծել իր նահատակ առաջնորդի արյան համար։
Միրզոյանն այս զրույցի ընթացքում իր ցավակցությունն է հայտնել Գերագույն առաջնորդի, ինչպես նաև իրանցի մի շարք քաղաքացիների, կանանց և երեխաների նահատակության կապակցությամբ։ Նա նաև հայտարարել է Հայաստանի պատրաստակամության մասին՝ այս պայմաններում անհրաժեշտ ցանկացած մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ՝ հույս հայտնելով, որ ստեղծված իրավիճակը դիվանագիտական հանգուցալուծում կստանա»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

Арагчи и Мирзоян провели телефонный разговор: Мирзоян выразил соболезнования
Сегодня, 2 марта, состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Исламской Республики Иран Сейедом Аббасом Арагчи и министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном.
«В ходе беседы Арагчи, комментируя незаконную и необоснованную агрессию против Ирана со стороны США и сионистского режима во время переговоров, подчеркнул, что Иран находится в условиях масштабной войны.
Он отметил, что Исламская Республика Иран, в ответ на эту неприемлемую агрессию, нацелилась на оккупированные территории и американские военные базы в регионе. Иран готов продолжать самооборону столько, сколько потребуется, а также отомстить за кровь своего погибшего лидера».
В свою очередь, Мирзоян выразил соболезнования по поводу гибели Верховного лидера и ряда иранских граждан, в том числе женщин и детей. Он также подтвердил готовность Армении оказать необходимую гуманитарную помощь в этих условиях, выразив надежду на дипломатическое разрешение сложившейся ситуации», — отмечается в сообщении.