Թոշակների բարձրացումը բարեգործություն չէ․ Սրբուհի Գալյան
Պետական ռեսուրսների օգտագործմամբ սոցիալական խնդիրների լուծումը որևէ դեպքում չի կարող որակվել որպես բարեգործություն։ Այս մասին Սրբուհի Գալյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով նախընտրական շրջանում թոշակները բարձրացնելու կառավարության որոշմանը։
Նախարար Գալյանը նշեց, որ սոցիալական երաշխիքների ապահովումը կամ դրանց բարձրացումը նախատեսված է եղել կառավարության ծրագրում։
Նրա խոսքով, «Բարեգործության մասին» օրենքով սահմանվում է մասնավոր ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից իրականացվող գործունեությունը, և պետական միջոցների ծախսը չի կարող դիտվել որպես բարեգործություն։
«Միաժամանակ ունենք վարչական ռեսուրսների չարաշահման արգելք, որի համար կա վարչական պատասխանատվություն, բայց այն կրկին բարձրացված հարցին վերաբերելի չէ։ Վարչական ռեսուրսի չարաշահման արգելք մենք ունենք նախընտրական քարոզարշավի շրջանում, երբ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները պետք է ուշադիր լինեն, որ քարոզարշավի ժամանակ չօգտագործեն պետական միջոցներ, պետական գույք և այլն։ Ինչ վերաբերում է բարեգործության արգելքին, դա կիրառվում է բոլոր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ու հիմնադրամների վրա»,- ասաց նա։
Գալյանը նշեց, որ այստեղ ևս կան նրբություններ․ «Ես այն կարծիքին չեմ, որ այն բարեգործական ընկերությունները, որոնք նախօրոք ունեցել են տարիների համար հաստատված հստակ ծրագրեր, երբեմն հաստատված հենց կառավարության կողմից, այդ ծրագրերի շարունակականությունը կարող է դիտվել որպես բարեգործության արգելքի խախտում։ Բայց այդ ծրագրերում ֆինանսական ծավալների ավելացումը կամ շահառուների թվի մեծացումը ընտրություններից առաջ կարող է գնահատվել որպես խնդիր։ Հետևաբար, կխնդրեմ բոլոր այն անձանց և կազմակերպություններին, որոնք իրականացնում են բարեգործություն, լինել ուշադիր և հետևել այն կարգավորումներին, որոնք գործում են մեր երկրում»։

Повышение пенсий не является благотворительностью — Србуи Галян
Использование государственных ресурсов для решения социальных проблем ни при каких обстоятельствах не может квалифицироваться как благотворительность. Об этом заявила министр юстиции Србуи Галян в Национальном собрании в беседе с журналистами, комментируя решение правительства повысить пенсии в предвыборный период.
Министр Галян отметила, что обеспечение социальных гарантий либо их повышение было предусмотрено программой правительства.
По её словам, Закон «О благотворительности» регулирует деятельность частных физических и юридических лиц, и расходование государственных средств не может рассматриваться как благотворительность.
«В то же время у нас действует запрет на злоупотребление административным ресурсом, за которое предусмотрена административная ответственность, однако это не относится к поднятому вопросу. Запрет на злоупотребление административным ресурсом действует в период предвыборной агитации, когда государственные и органы местного самоуправления должны проявлять особую внимательность, чтобы в ходе кампании не использовать государственные средства, государственное имущество и т.д. Что касается запрета на благотворительность, то он распространяется на всех физических и юридических лиц, а также на фонды», — сказала она.
Галян подчеркнула, что в данном вопросе существуют определённые нюансы: «Я не считаю, что благотворительные организации, которые заранее имели чётко утверждённые многолетние программы, в ряде случаев одобренные самим правительством, нарушают запрет на благотворительность, продолжая реализацию этих программ. Однако увеличение объёмов финансирования или расширение числа бенефициаров перед выборами может быть расценено как проблематичное. В связи с этим прошу всех лиц и организаций, осуществляющих благотворительную деятельность, проявлять внимательность и соблюдать действующие в нашей стране нормы регулирования».