Կհանվի՞ Հռչակագիրը Սահմանադրությունից. Գալյանը տեղեկացրեց՝ նախնական տեքստը կհրապարակվի մարտին, իսկ մինչ այդ ինտրիգներ չփնտրել. Գալյան
02/03/2026 12:57
Սահմանադրության նախագծի նախնական տեքստը մարտին կհրապարակվի։ Այս մասին Սրբուհի Գալյանը վերահաստատեց ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում։
«Տեքստը պատրաստ կլինի մարտին, գրեթե պատրաստ է։ Այնուհետև որոշում կկայացվի հրապարակել այն՝ այն նպատակով, որ ստանանք կարծիքներ և առաջարկներ տեքստի փոփոխության համար։ Այսինքն՝ բաց ենք լինելու յուրաքանչյուր առաջարկի համար։ Տեքստը լինելու է խիստ նախնական, քննարկելի, որպեսզի հանրությունը և մասնագիտական հանրույթը ներկայացնեն իրենց կարծիքները»,-ասաց նա։
Հռչակագիրը տեքստից հանելու մասով նախարարը նշեց, որ դեռ որոշում չի կայացվել, բայց հարցը երկար քննարկվել է․«Երբ հրապարակվի՝ կտեսնեք»։
Հարցին՝ այսինքն նախարարությունն արդեն իսկ ունի՞ որոշում, Գալյանը պատասխանեց.
«Նախարարությունը միշտ այն դիրքորոշման կողմնակից է, որ ՀՀ անվտանգությունը, խաղաղությունը և տարածքային ամբողջականությունը երբևէ վտանգի չեն ենթարկվի։ Ինտրիգներ մի՛ փնտրեք այնտեղ, որտեղ չկա»։

Будет ли Декларация исключена из Конституции? — Галян сообщила, что предварительный текст будет опубликован в марте, а до этого интриг искать не нужно
02/03/2026 13:23
Предварительный текст проекта Конституции будет опубликован в марте. Об этом вновь подтвердила Србуи Галян в беседе с журналистами в Национальном собрании РА.
«Текст будет готов в марте, он почти готов. После этого будет принято решение о его публикации с целью получения мнений и предложений по внесению изменений. Иными словами, мы будем открыты для любых предложений. Текст будет носить строго предварительный характер, предназначен для обсуждения, чтобы общественность и профессиональное сообщество могли выразить своё мнение», — сказала она.
Что касается исключения Декларации из текста, министр отметила, что решения пока нет, хотя вопрос обсуждался длительное время: «Когда текст будет опубликован — вы увидите».
На уточняющий вопрос, значит ли это, что министерство уже приняло решение, Галян ответила:
«Министерство всегда выступает за то, чтобы безопасность, мир и территориальная целостность Республики Армения никогда не подвергались угрозе. Не ищите интриг там, где их нет».