Տնային կալանք՝ քաղաքացուն խոշտանգած և տեղի ունեցածը նկարահանած ոստիկաններին
«ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ոստիկանի կողմից անձին խոշտանգելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի սեպտեմբերի 22-ին ոստիկանը ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում, տեղեկություն ստանալու նպատակով խոշտանգել է անձին՝ վերջինիս պատճառելով ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք։
Բացի այդ, ոստիկան Գ.Մ.-ն ներկա գտնվելով գործընկերոջ՝ Հ.Հ.-ի կողմից անձին խոշտանգելուն՝ միջոցներ չի ձեռնարկել վերջինիս նկատմամբ բռնության գործադրումը կանխելու ուղղությամբ, իր լիազորություններն իրականացնելիս իրեն հայտնի դարձած ծանր հանցագործության դեպքին անմիջականորեն ականատես լինելով՝ քննիչին կամ դատախազին չի ներկայացրել հանցանքի մասին հաղորդում: Փոխարենը՝ տեսանկարահանել է Հ.Հ.-ի կողմից անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելու տեսարանը։
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ոստիկան Հ․Հ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշտանգումը), իսկ Գ․Մ․-ի նկատմամբ՝ 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը)։

Домашний арест избран в отношении полицейских, подвергших гражданина пыткам и снимавших происходящее на видео
Следственный комитет Республики Армения распространил сообщение о завершении предварительного следствия по уголовному делу о применении пыток сотрудником полиции.
По данным ведомства, в Управлении по расследованию преступлений о пытках и злоупотреблении или превышении должностных полномочий со стороны должностных лиц Главного управления по расследованию особо важных дел СК РА завершено предварительное расследование по факту пыток в отношении гражданина.
В ходе следствия получены достаточные фактические данные о том, что 22 сентября 2025 года сотрудник полиции в одном из подразделений Полиции МВД РА в городе Ереване с целью получения информации подверг гражданина пыткам, причинив ему сильную физическую боль и тяжкие психические страдания.
Кроме того, установлено, что сотрудник полиции Г.М., присутствуя при применении пыток его коллегой Х.Г., не предпринял мер по предотвращению насилия. Будучи непосредственным очевидцем тяжкого преступления, он не сообщил о нём следователю или прокурору. Вместо этого Г.М. осуществил видеосъёмку сцены применения насилия.
В отношении сотрудника Главного управления уголовной полиции МВД РА Х.Г. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 450 Уголовного кодекса РА (пытки), в отношении Г.М. — по части 1 статьи 441 УК РА (злоупотребление должностными полномочиями либо их превышение).