Միջազգային էներգետիկ ճգնաժամը մոտենում է․ Փորձագետ
«Էսկալացիան Մերձավոր Արևելքում գնալով մոտեցնում է միջազգային էներգետիկ ճգնաժամը: Վերջինս արտահայտվում է ոչ միայն նավթի գների աճի, այլ նաև գազի շուկաների կտրուկ վերաձևավորման տեսքով:
Այսօր հայտնի դարձավ, որ հեղուկացված բնական գազի (LNG) խոշորագույն արտադրողն ու արտահանողը՝ Կատարը (զիջում է միայն ԱՄՆ-ին), դադարեցրել է բնական գազի արդյունահանումը՝ Ռաս-Լաֆֆանի ու Մեսաիդի էներգետիկ օբյեկտներին Իրանի հասցված հարվածներից հետո:
Կատարի կշիռը համաշխարհային հեղուկացված գազի շուկայում կազմում է 20%: Ե՛վ արտադրական օբյեկտների հրթիռակոծումը, և՛ Հորմուզի նեղուցի պարալիզացումը, որով անցնում է աշխարհում սպառվող հեղուկացված գազի 30%-ը, արդեն իսկ հանգեցրել են գազի շուկաներում ճգնաժամային միտումների առաջացման: Օրինակ, այսօր Նիդեռլանդների TTF հաբում բնական գազի ապրիլյան ֆյուչերսների արժեքը աճել է 24,69%-ով և առավելագույն պահին հասել է 39,85 եվրոյի՝ 1 ՄՎտ·ժ-ի դիմաց, կամ մոտավորապես 491 ԱՄՆ դոլարի՝ 1 հազար խմ համար։
Ո՞վ է շահում այս ամենից:
Իհարկե, ամերիկյան գազային ընկերությունները, որոնք պետական արտոնությունների ներքո ակտիվորեն գրավում են եվրոպական շուկան:
Սակայն Վաշինգտոնն այս հարցում ունի իր «աքիլլեսյան գարշապարը»:
Մերձավոր Արևելքի լոգիստիկ ու արդյունաբերական խաթարման հետևանքով հեղուկացված գազի առաջացած պակասորդը լրացնելու համար Նահանգներին անհրաժեշտ է ընդլայնված լցանավային նավատորմ: Նման նավերի սեփական արտադրություն նրանք չունեն: Հետևաբար, ի հայտ է գալիս խնդիր՝ կախվածություն Չինաստանից, որն այս սեգմենտում աշխարհի բացարձակ առաջատարն է»։

Международный энергетический кризис приближается — эксперт
«Эскалация на Ближнем Востоке всё больше приближает международный энергетический кризис. Он проявляется не только в росте цен на нефть, но и в резкой перестройке газовых рынков.
Сегодня стало известно, что крупнейший производитель и экспортер сжиженного природного газа (СПГ) — Катар (уступающий по объемам лишь США) — приостановил добычу природного газа после ударов по энергетическим объектам в Рас-Лаффане и Месаиде, нанесённых Ираном.
Доля Катара на мировом рынке сжиженного природного газа (СПГ) составляет около 20%. И ракетные удары по производственным объектам, и блокировка Ормузского пролива, через который проходит 30% мирового потребления сжиженного газа, уже привели к формированию кризисных тенденций на газовых рынках. Например, сегодня стоимость апрельских фьючерсов на природный газ на TTF-хабе в Нидерландах выросла на 24,69% и в пиковый момент достигла 39,85 евро за 1 МВт·ч, что примерно соответствует 491 доллару США за 1 тысячу кубометров.
Кто выигрывает от всего этого?
Конечно, американские газовые компании, которые под государственной поддержкой активно осваивают европейский рынок.
Однако у Вашингтона есть здесь своя «ахиллесова пята».
Из-за логистических и производственных сбоев на Ближнем Востоке США для восполнения дефицита СПГ необходим расширенный флот газовозов. Своего промышленного производства таких судов у них нет. Следовательно, возникает проблема — зависимость от Китая, который в этом сегменте является безусловным мировым лидером».