Պարտադրված պատերազմում Իրանը կգործի առանց կարմիր գծերի. Շիրղոլամի
Իրանին պարտադրված ագրեսիայի նկատմամբ խիստ վճռական դիրքորոշում պետք է հայտնի միջազգային հանրությունը և նրանք պետք է կանգնեն ագրեսիայի ենթարկվածի և զոհի կողքին, Երևանում հրավիրված ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին՝ նշելով, թե իրենք կարող են կազմակերպել իրենց ինքնապաշտպանությունը։
«Կարիք չունենք, որ որևէ մեկը գա և պատերազմի մեզ համար։ Սակայն, մեր գործընկերների համագործակցությունը և աջակցությունն այս հարցում մեզ համար կարևոր է»,-ասաց դեսպանը։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Իրանի կողմից թիրախավորվել են այն երկրները, որտեղ տեղակայված են ամերիկյան ռազմաբազաները, հետևաբար այդ երկրներն Իրանին կարող են դիտարկել որպես թշնամի՝ դեսպանն արձագանքեց.
«Սա պատերազմ է, և այս պատերազմը մենք չենք ընտրել, այն մեզ պարտադրվել է։ Հնարավոր չէ, որ տարածաշրջանում գտնվող երկրների տարածքում տեղակայված ռազմաբազաները տարբեր ձևով օգտագործվեն Իրանի դեմ և մենք ուղղակի նստենք ու նայենք։ Այս պատերազմը մեր գոյատևման և Իրանի լինել-չլինելու մասին է։ Այս հարցում այն բոլոր ուժերը, որոնք աջակցում են և որևէ կերպ համագործակցում են Իրանի դեմ ագրեսիա իրականացրած պետության հետ, մենք իրենց հետ դիմադրության հարցում որևէ կարմիր գիծ չունենք»։

В навязанной войне Иран будет действовать без красных линий — Ширголами
Международное сообщество должно занять жёсткую и решительную позицию в отношении агрессии, навязанной Ирану, и встать на сторону государства, подвергшегося нападению и ставшего жертвой. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил посол Ирана в Армении Халил Ширголами, подчеркнув, что Иран способен самостоятельно организовать свою самооборону.
«Мы не нуждаемся в том, чтобы кто-либо приходил и воевал за нас. Однако сотрудничество и поддержка наших партнёров в этом вопросе для нас важны», — отметил дипломат.
Отвечая на вопрос о том, что Иран наносит удары по странам, на территории которых размещены американские военные базы, и что, следовательно, эти государства могут рассматривать Иран как противника, посол заявил:
«Это война, и мы её не выбирали — она нам навязана. Невозможно допустить, чтобы военные базы, размещённые на территории стран региона, использовались различными способами против Ирана, а мы просто сидели и наблюдали. Эта война — вопрос нашего выживания, вопрос существования Ирана. В отношении всех сил, которые поддерживают или каким-либо образом сотрудничают с государством, осуществившим агрессию против Ирана, у нас не будет никаких красных линий в вопросе сопротивления».