Պարտադրված պատերազմում Իրանը կգործի առանց կարմիր գծերի. Շիրղոլամի
Իրանին պարտադրված ագրեսիայի նկատմամբ խիստ վճռական դիրքորոշում պետք է հայտնի միջազգային հանրությունը և նրանք պետք է կանգնեն ագրեսիայի ենթարկվածի և զոհի կողքին, Երևանում հրավիրված ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին՝ նշելով, թե իրենք կարող են կազմակերպել իրենց ինքնապաշտպանությունը։
«Կարիք չունենք, որ որևէ մեկը գա և պատերազմի մեզ համար։ Սակայն, մեր գործընկերների համագործակցությունը և աջակցությունն այս հարցում մեզ համար կարևոր է»,-ասաց դեսպանը։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Իրանի կողմից թիրախավորվել են այն երկրները, որտեղ տեղակայված են ամերիկյան ռազմաբազաները, հետևաբար այդ երկրներն Իրանին կարող են դիտարկել որպես թշնամի՝ դեսպանն արձագանքեց.
«Սա պատերազմ է, և այս պատերազմը մենք չենք ընտրել, այն մեզ պարտադրվել է։ Հնարավոր չէ, որ տարածաշրջանում գտնվող երկրների տարածքում տեղակայված ռազմաբազաները տարբեր ձևով օգտագործվեն Իրանի դեմ և մենք ուղղակի նստենք ու նայենք։ Այս պատերազմը մեր գոյատևման և Իրանի լինել-չլինելու մասին է։ Այս հարցում այն բոլոր ուժերը, որոնք աջակցում են և որևէ կերպ համագործակցում են Իրանի դեմ ագրեսիա իրականացրած պետության հետ, մենք իրենց հետ դիմադրության հարցում որևէ կարմիր գիծ չունենք»։

Iran will act without red lines in a forced war – Shirgholami
“The international community must take a very firm stance against the aggression imposed on Iran and clearly distinguish between the aggressor and the victim,” Iranian Ambassador to Armenia Khalil Shirgholami said at a press conference in Yerevan, noting that Iran is capable of organizing its own self-defense.
“We do not need anyone to come and fight for us. However, the cooperation and support of our partners in this matter are important to us,” the ambassador stated.
Responding to a question about whether Iran has targeted countries hosting American military bases – and whether those states may therefore consider Iran an enemy – Shirgholami said:
“This is a war, and we did not choose it; it was imposed on us. It is impossible for military bases located in countries of the region to be used in various ways against Iran while we simply stand by and watch. This war concerns our survival – the very existence or non-existence of Iran. In this matter, we have no red lines in resisting all forces that support or in any way cooperate with the state that has carried out aggression against Iran.”