2026 թվականը հռչակել ենք քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի տարի. Սուրեն Պապիկյան
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի մարտի 2-ին ամփոփվել են Զինվորական դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը մասնակցել են ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության վարչության պետ Աշոտ Զաքարյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության գլխավոր վարչության պետ Արմեն Արզումանյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Արման Ասլանյանը, ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալները, կայազորների զինվորական դատախազները, այլք:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին բազմազբաղ առօրյայից ժամանակ հատկացնելու և Զինվորական դատախազության աշխատանքների հերթական ամփոփմանը մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար:
Աննա Վարդապետյանը ՀՀ զինված ուժերում հրամանատարական առաջնորդության, զինվորական կարգապահության, միջանձնային կոնֆլիկտների պատճառների բացահայտման ու դրանց լուծման, քրեածին տարրերի «գրավչության» նվազեցման, բանակում հանցագործությունների կանխարգելման համատեքստում, ի թիվս այլնի, կարևորել է կուրսանտների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով այդ հարցերին անդրադառնալը, խնդիրներն ու դրանց լուծումները բաց քննարկելը: Այդ առումով ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի Մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաօդային ուժերի ինստիտուտի, Ցամաքային զորքերի ինստիտուտի կուրսանտների, ինչպես նաև Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմական վարժարանի սաների հետ Վարպետաց դաս անցկացնելու հրավերի համար:
«Դատախազության ցանկությունն է ապագա սպաների մոտ իրավագիտակցության, իրավունքի և օրենքի նկատմամբ վերաբերմունքի ձևավորման գործընթացում որպես գործընկեր դրական դերակատարում ունենալը: Խնդիրներ միշտ լինելու են, բայց կարևոր է այդ խնդիրները լուծելու վեկտորը»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է Պաշտպանության նախարարության ու Դատախազության միջև հետևողական և համակարգված համագործակցության շարունակականությունը՝ այն դիտարկելով որպես Զինված ուժերում կարգապահության ամրապնդման և կանոնադրային հարաբերությունների վրա հիմնված, առավել կազմակերպված բանակի ձևավորման կարևոր նախապայման։
«Մեզ համար ներկայում առանցքային հարց է Զինված ուժերում քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարը. 2026 թվականը հռչակել ենք քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի տարի»,- նշել է նախարար Պապիկյանը և այդ համատեքստում, ի թիվս այլնի, կարևորել ՀՀ գլխավոր դատախազի Վարպետաց դասերը՝ Պաշտպանության նախարարության ուսումնական հաստատություններում՝ ընդգծելով դրանց շարունակականության անհրաժեշտությունը:
ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը ներկայացրել է 2025 թվականի ընթացքում բանակում արձանագրված դեպքերը, նախաձեռնված քրեական վարույթները, դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթները, դատարաններում ավարտված քրեական գործերը, պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրություններն ու դրանց արդյունքները:
Զինվորական դատախազի տեղեկացմամբ՝ 2025 թվականի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի և այլ զորքերի զորամասերում արձանագրվել է 2248 դեպք: Արձանագրված դեպքերից 1027-ը կամ 45.7%-ը եղել են պատահարներ, 1221-ը կամ 54.3%-ը՝ ենթադրյալ հանցագործության դեպքեր։
Գրիգոր Էլիզբարյանը, անդրադառնալով հանցագործության դեպքերին, ընդգծել է, որ նվազում է արձանագրվել 110 դեպքով կամ 8.3%-ով:
2024 թվականի համեմատ՝ 2025 թվականին ծանր հանցագործությունները նվազել են 49-ով կամ 27.5%-ով, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործությունները նվազել են 25-ով կամ 64.1%-ով։
ՀՀ զինվորական դատախազի գնահատմամբ, դեպքերի նվազումը պայմանավորված է ինչպես պետության որդեգրած քաղաքականությամբ, այնպես էլ զինված ուժերում իրականացված մի շարք բարեփոխումներով: «Տարեցտարի ՀՀ զինված ուժերում ամրապնդվում է կարգապահությունը, բարձրանում է կրթության որակը, հստակեցվում է ոլորտային օրենսդրությունը: Պատրաստված սպայակազմի առկայությունը նույնպես գործուն երաշխիք է հանդիսանում հանցագործությունների և այլ իրավախախտումների կանխարգելման համար», - նշել է Գրիգոր Էլիզբարյանը:
ՀՀ զինվորական դատախազի տեղեկացմամբ, 2025 թվականին ՀՀ զինված ուժերում սպանության դեպք չի արձանագրվել:
2025 թվականին արձանագրվել են ծառայության հետ կապված մահվան հետևյալ դեպքերը՝ ժամկետային 6 զինծառայող, ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի 2 ժամկետային զինծառայող և 1 աշխարհազորային:
2025 թվականի ընթացքում քննչական մարմինների վարույթներում քննվող, քննված քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 411 միլիոն 728 հազար դրամ (2024 թվականի՝ 1 միլիարդ 479 միլիոն 117 հազար դրամ), որից մինչդատական վարույթում քննված քրեական վարույթներով վերականգնվել է 108 միլիոն 712 հազար դրամը (2024 թվականին՝ 51 միլիոն 935 հազար դրամ):
Բացի այդ, դատական ակտերի կատարման վարույթով վերականգնվել է պետությանը պատճառված 1 միլիոն 300 հազար դրամը:
2025 թվականին ՀՀ զինվորական դատախազության դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնվել 943 քրեական գործ՝ 1070 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 905 գործ՝ 1027 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին 856 քրեական գործ՝ 951 անձի վերաբերյալ քննվել և ավարտվել է դատարանում, որից 708 քրեական գործերի դատաքննությունն ավարտվել է մեղադրական դատավճռի կայացմամբ. դատապարտվել է 785 անձ:
Զինվորական դատախազի տեղեկացմամբ, Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից 2025 թվականին իրականացված 280 ուսումնասիրություններով արձանագրվել է պետությանը պատճառված՝ 1 միլիարդ 432 միլիոն 493 հազար դրամի վնաս (2024 թվականին՝ 5 միլիարդ 677 միլիոն 550 հազար դրամ): 2025 թվականին վերականգնվել է պետությանը պատճառված 938 միլիոն 80 հազար դրամի վնասը, որից 924 միլիոն 294 հազար դրամը պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից վերականգնվել է արտադատական կարգով:
2024 թվականին իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված վնասներից 2025 թվականի ընթացքում վերականգնվել է 92 միլիոն 213 հազար դրամը:
2025 թվականի ընթացքում զինվորական դատախազների կողմից պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում հարուցվել է 24 հայց (2024 թվականին՝ 19 հայց): 24 հայցերով բռնագանձման ընդհանուր պահանջը 4 միլիարդ 564 միլիոն 117 հազար դրամ է:
Քննարկման ավարտին կողմերն անդրադարձել են ոլորտում առկա մի շարք առանցքային հարցերի, մտքեր են փոխանակել համագործակցության զարգացման ձևաչափերի և առաջիկա ծրագրերի վերաբերյալ։

Мы объявили 2026 год годом борьбы с криминальной субкультурой — Сурен Папикян
2 марта 2026 года под председательством генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян и министра обороны Республики Армения Сурена Папикяна были подведены итоги работы Военной прокуратуры за 2025 год.
В обсуждении приняли участие военный прокурор Республики Армения, заместитель генерального прокурора Григор Элизбарян, начальник Военной полиции Министерства обороны Ашот Закарян,  начальник Главного управления военной контрразведки Службы национальной безопасности Республики Армения Армен Арзуманян, руководитель Главного военного следственного управления Следственного комитета Арман Асланян, заместители военного прокурора, военные прокуроры гарнизонов и другие должностные лица.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян выразила благодарность министру обороны РА Сурену Папикяну за то, что он, несмотря на плотный график, нашёл время и принял приглашение участвовать в очередном подведении итогов работы Военной прокуратуры, отметив важность взаимодействия в вопросах укрепления дисциплины, выявления причин межличностных конфликтов, снижения «привлекательности» криминогенных элементов и профилактики преступности в армии. В этом контексте она подчеркнула значимость открытых обсуждений указанных вопросов с курсантами в формате диалога и мастер-классов в учебных заведениях Министерства обороны.
«Прокуратура стремится сыграть позитивную роль как партнёр в формировании правосознания будущих офицеров и их отношения к праву и закону. Проблемы будут всегда, но важно направление их решения», — заявила генеральный прокурор.
Министр обороны Сурен Папикян подчеркнул необходимость последовательного и системного сотрудничества между Министерством обороны и прокуратурой, рассматривая его как важнейшую предпосылку укрепления дисциплины и формирования более организованной армии, основанной на уставных отношениях.
«Ключевым вопросом для нас сегодня является борьба с криминальной субкультурой в Вооружённых силах. 2026 год объявлен годом борьбы с криминальной субкультурой», — отметил Папикян, подчеркнув важность продолжения образовательных инициатив в военных учебных заведениях.
Военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора Григор Элизбарян представил данные о зарегистрированных в 2025 году инцидентах в армии, возбужденных уголовных делах, уголовных производствах, переданных прокурорами в суд с обвинительным заключением, завершённых в судах делах, а также о проведённых исследованиях в сфере защиты государственных интересов и их результатах.
В подразделениях Вооружённых сил и других войск РА зарегистрировано 2248 случаев, из которых 1027 (45,7%) — происшествия, 1221 (54,3%) — предполагаемые преступления. Количество преступлений сократилось на 110 случаев (8,3%) по сравнению с предыдущим годом. Тяжкие преступления снизились на 49 случаев (27,5%), особо тяжкие — на 25 случаев (64,1%).
По оценке военного прокурора, снижение обусловлено как государственной политикой, так и проведёнными реформами. «С каждым годом в Вооружённых силах укрепляется дисциплина, повышается качество образования, совершенствуется профильное законодательство. Наличие подготовленного офицерского состава является действенной гарантией профилактики преступлений и правонарушений», — заявил он.
В 2025 году случаев убийства в Вооружённых силах зарегистрировано не было. Зафиксированы случаи смерти, связанные со службой: 6 военнослужащих срочной службы, 2 военнослужащих срочной службы пограничных войск СНБ и 1 ополченец.
Общий ущерб, причинённый государству по уголовным производствам, составил 411 млн 728 тыс. драмов (в 2024 году — 1 млрд 479 млн 117 тыс.). В досудебном порядке возмещено 108 млн 712 тыс. драмов (в 2024 году — 51 млн 935 тыс.), дополнительно 1 млн 300 тыс. драмов взыскано в рамках исполнения судебных актов.
В 2025 году в суды общей юрисдикции с обвинительным заключением направлено 943 уголовных дела в отношении 1070 лиц (в 2024 году — 905 дел в отношении 1027 лиц). В судах завершено рассмотрение 856 дел в отношении 951 лица, из них по 708 делам вынесены обвинительные приговоры, осуждены 785 человек.
В сфере защиты государственных интересов проведено 280 проверок, по результатам которых установлен ущерб на сумму 1 млрд 432 млн 493 тыс. драмов (в 2024 году — 5 млрд 677 млн 550 тыс.). В 2025 году возмещено 938 млн 80 тыс. драмов, из них 924 млн 294 тыс. — во внесудебном порядке.
По результатам проверок 2024 года в 2025 году дополнительно возмещено 92 млн 213 тыс. драмов.
В 2025 году военными прокурорами подано 24 иска в защиту государственных интересов (в 2024 году — 19), общая сумма исковых требований составила 4 млрд 564 млн 117 тыс. драмов.
По итогам обсуждения стороны обменялись мнениями по ключевым вопросам отрасли, а также по перспективам дальнейшего развития сотрудничества и реализации предстоящих программ.