Դպրոցականների շրջանում համատարած թմրամիջոցներ օգտագործելու վերաբերյալ պնդումներն անհիմն են. Նարեկ Սարգսյան
ՆԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը գրել է.
«Թմրամիջոցներն արդեն հասել են դպրոցականներին. նման վերնագրով հերթական գրառումն է տարածվել կայքերից մեկում: Կայքն էլ իր հերթին այն արտատպել է սոցցանցի օգտատերերից մեկից, ով իր հրապարակմամբ անդրադարձել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը։
ՆԳ նախարարության որդեգրած քաղաքականության համաձայն՝ յուրաքանչյուր հրապարակման դեպքում կապ ենք հաստատում հեղինակի հետ և խնդրում ներկայացնել կոնկրետ տվյալներ՝ փաստերի հիման վրա հետագա ընթացքն ապահովելու համար։
Կապ է հաստատվել նշված հրապարակման հեղինակի հետ ևս, սակայն ինչպես բոլոր մյուս դեպքերում, այս անգամ էլ սոցցանցի օգտատերը չի ներկայացրել հաղորդում, չի փոխանցել տեղեկատվություն, թե որ դպրոցի մասին է խոսքը կամ որևէ այլ տվյալ։
Ի դեպ, կհիշեք անցած տարի համացանցում ինչ մեծ աղմուկ բարձրացավ և հասարակության շրջանում լայն արձագանք ստացավ Մխչյանի դպրոցում կատարված դեպքի վերաբերյալ, որ «աշակերտի քթին թմրանյութ են քսել» և այլն:
Նախաձեռնվեց քրեական վարույթ, եղան փորձաքննության արդյունքներ, որ թմրամիջոցի առկայություն չի արձանագրվել, սակայն հերքված փաստի վերաբերյալ նույն ինտենսիվությամբ և ծավալների քննարկումներ չեղան։
Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականին անչափահասների շրջանում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության 6 դեպք է արձանագրվել, իսկ 2024 թվականին գրանցվել էր 7 դեպք։
Նշեմ նաև, որ մեզ տրամադրած տվյալներով՝ Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնում այս պահին թմրամիջոցներ օգտագործելու հիմքով հաշվառված է 7 անչափահաս։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ չստուգված և անհիմն տեղեկություններ տարածելուց։ Անչափահասներին խնամքով պետք է վերաբերվել. յուրաքանչյուր չմտածված արտահայտություն կարող է ձևավորել պիտակավորման հիմքեր»։

Утверждения о массовом употреблении наркотиков среди школьников необоснованны — Нарек Саргсян
«Появилась очередная публикация под заголовком «Наркотики уже дошли до школьников» на одном из сайтов. Этот сайт, в свою очередь, перепечатал материал от пользователя социальной сети, который в своём посте говорил о незаконном обороте наркотиков.
Согласно политике МВД, при каждой такой публикации мы связываемся с автором и просим предоставить конкретные данные, основанные на фактах, чтобы обеспечить дальнейшее расследование.
Связь с автором этой публикации также была установлена, однако, как и в других случаях, пользователь не представил сообщение, не указал, о какой школе идёт речь, и не передал иных данных.
Напомню, что в прошлом году в сети вызвала широкий общественный резонанс публикация о случае в школе Мхчяна, где якобы «ученику на нос нанесли наркотик». Было инициировано уголовное дело, проведены экспертизы, которые не подтвердили наличие наркотика, однако обсуждения по факту, который был опровергнут, не достигли такого же масштаба.
Согласно статистике, в 2025 году было зафиксировано 6 случаев незаконного оборота наркотиков среди несовершеннолетних, в 2024 году — 7 случаев.
По данным Национального центра лечения зависимостей, на данный момент на учёте за употребление наркотиков состоят 7 несовершеннолетних.
Призываем воздерживаться от распространения непроверенной и необоснованной информации. К несовершеннолетним следует относиться с осторожностью — каждое необдуманное высказывание может стать основанием для стигматизации».