Ամենալավը զինվորական մասնագիտությունն է. բուհը ավարտելուց հետո քաղաքացին կարող է անմիջապես վաստակել 620-ից մինչև 750 հազար դրամ աշխատավարձ, բնակարան. Սուրեն Պապիկյան
03/03/2026 10:28
Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի շրջանավարտների համար ավարտական քննությունները կարող են հանդիսանալ նաև ատեստավորման քննություն։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ 4-ամյա կրթությունից հետո սպաները ստանում են բնակարան, որի արժեքը, այսօրվա գներով, 35 միլիոն դրամ է։
«Սա ենթադրում է, որ պետք է 20-ամյա պայմանագիրն ամբողջությամբ իրացվի։ Գերազանց առաջադիմություն ունեցող յուրաքանչյուր սպա, որ ավարտում է ակադեմիան, կարող է ստանալ 620 հազարից մինչև 750 հազար դրամ աշխատավարձ։ Հարցս հետևյալն է՝ ասեք մի մասնագիտություն, որ բուհը ավարտելուց հետո քաղաքացին կարող է անմիջապես վաստակել 620-ից մինչև 750 հազար դրամ աշխատավարձ, բնակարան»,- նշեց նա։
Պապիկյանը խորհուրդ տվեց ընտրել մասնագիտություն, որն ավելի լավն է։
«Կարծում եմ՝ ամենալավ ու ամենաերաշխավորված մասնագիտությունը հենց զինվորական մասնագիտությունն է, կոչս է մեր պատանիներին, նրանց ծնողներին՝ մտածեք, կողմնորոշվեք հօգուտ զինվորական ծառայության և սպայի պատվաբեր պաշտոնին ու դերին»,- հավելեց Պաշտպանության նախարարը։

Лучшая профессия — военная: после окончания вуза можно сразу получать от 620 до 750 тысяч драмов и квартиру — Сурен Папикян
03/03/2026 10:48
Выпускные экзамены для курсантов Военной академии имени Вазгена Саргсяна могут одновременно засчитываться как аттестационные.
Министр обороны Сурен Папикян сегодня в Национальном собрании заявил, что после четырёх лет обучения офицеры получают жильё, стоимость которого по текущим ценам составляет около 35 млн драмов.
«Это предполагает полное выполнение 20-летнего контракта. Каждый офицер с отличной успеваемостью, окончивший академию, может получать заработную плату от 620 до 750 тысяч драмов. Мой вопрос следующий: назовите профессию, при которой гражданин сразу после окончания вуза может получать от 620 до 750 тысяч драмов и квартиру», — отметил он.
Папикян призвал выбирать более перспективную специальность.
«Считаю, что самая лучшая и наиболее гарантированная профессия — это военная. Обращаюсь к нашим юношам и их родителям: подумайте и сделайте выбор в пользу военной службы, в пользу почётной должности и роли офицера», — добавил министр обороны.