«Ես դրանից ահավոր նեղվել եմ». Փաշինյանը խոստովանեց, թե ինչու է ասել թոշակառուն չգիտի բարձրացված 10 000 դրամը ոնց ծախսի (Տեսանյութ)
03/03/2026 14:52
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՍՀ նախարար Արսեն Թորոսյանի հետ քննարկելով թոշակների բարձրացման հարցը՝ պարզաբանեց, թե ինչու էր շուրջ երկու ամիս առաջ հայտարարել, թե «10 000 դրամ թոշակներն ավելացնում ենք, բայց ինչո՞ւ տանք էդ փողը թոշակառուին, որ չիմանա՞ն, թե ինչպես արդյունավետ օգտագործել»։
«Էտ հայտնի 10 000 դրամի պատմությունը... դա նախ եղել է մեր նախընտրական ծրագրի մեջ և  2025-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ է ծագել այդ 10 000 դրամը... ես խոստովանեցի, որ դրա ընկալման մեջ էական դերակատարություն է ունեցել այն, երբ անկանխիկ առևտրի վերլուծությունը ունեցել ենք, և տեսել եմ, որ ծխախոտի ծախսը թոշակառուների շրջանում ահավոր մեծ է։ Ես դրանից ահավոր նեղվել եմ և այդ ժամանակ է եկել այն գաղափարը՝ 2025-ին»,-ասաց նա։
Փաշինյանը շարունակեց, որ ինքն էլ է ժամանակին ծխել, իր հայրն էլ, բայց դա առողջության վրա բացասական ազդեցություն է թողնում. «Ամենայն հարգանքով, ես էլ եմ ծխել, հայրս էլ մինչև վերջ ծխում էր, ու ոչ մի բան չէի կարողանում անել, որ չծխի, ինչը հիվանդության զարգացման պատճառներից էր։
Ասում էի՝ լավ, որ 10 000 դրամ հիմա պիտի ավելացնենք, որ գանք միջին սպառողական զամբյուղի խնդիրը լուծենք, ասում էի՝ 10 000 ֆորմալ տանք, գնան մեր սիրելի թոշակառուները ծխախոտ առնեն և ավելի առողջական խնդիր ունենա՞ն։ Դրա համար ասացի՝ եկեք այս փուլում, ընդ որում տնտեսական աճի կանխատեսումը 5,1 տոկոս էր,  որոշեցինք, որ այս փուլում ուղղորդենք առողջության վրա, որ ասենք՝ սիրելի՛ թոշակառուներ, մենք այդ փողը՝ 10 000 դրամը, ավելացնում ենք, բայց մենք ձեր փոխարեն, հազար ներողություն, ուղղորդում ենք առողջապահությանը»,-ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց՝ ինքը նամակ է գրել նախարարներին, որ կանխատեսվածից աճի գնահատականը դրամական տան․«Երբ ասել են, որ մոտ 100 մլրդ դրամ է, ասել եմ, որ շատ լավ, դրա համար մենք հիմա 10 000-ով կավելացնենք, կլինի և հետվճարը։ Նշել եմ, որ այս տնտեսական աճը մեր թոշակառուները պետք է զգան, ասենք էսա, առողջության ապահովագրությունը և կենսաթոշակը»։

«Я был этим крайне огорчён»: Пашинян объяснил, почему заявил, что пенсионеры не знают, как распорядиться повышенными 10 000 драмами (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян, обсуждая с министром труда и социальных вопросов Арсеном Торосяном вопрос повышения пенсий, разъяснил, почему около двух месяцев назад заявил: «Мы повышаем пенсии на 10 000 драмов, но зачем давать эти деньги пенсионеру, если он не будет знать, как эффективно их использовать?»
«История с этими 10 000 драмами… прежде всего, это было предусмотрено нашей предвыборной программой, а сама тема возникла во время обсуждения бюджета на 2025 год. Я признаю, что на восприятие этого вопроса существенно повлиял анализ безналичной торговли, когда я увидел, что расходы на табак среди пенсионеров чрезвычайно высоки. Меня это крайне огорчило, и тогда в 2025 году возникла соответствующая идея», — сказал он.
Пашинян отметил, что сам в своё время курил, как и его отец, и подчеркнул негативное влияние этой привычки на здоровье:
«Со всем уважением, я тоже курил, мой отец курил до конца жизни, и я ничего не мог сделать, чтобы он бросил, что стало одной из причин развития болезни.
Я рассуждал так: если мы сейчас повышаем пенсии на 10 000 драмов, чтобы решить проблему средней потребительской корзины, то формально дать эти 10 000 драмов, чтобы наши дорогие пенсионеры пошли и купили сигареты, усугубив проблемы со здоровьем? Поэтому я предложил на этом этапе, тем более при прогнозируемом экономическом росте в 5,1%, направить эти средства на сферу здравоохранения — сказать: дорогие пенсионеры, мы увеличиваем эти 10 000 драмов, но, прошу прощения, но вместо вас мы направляем их на здравоохранение», — пояснил премьер.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что направил письмо министрам с требованием представить денежную оценку экономического роста сверх прогнозируемого показателя.
«Когда мне сообщили, что речь идёт примерно о 100 млрд драмов, я сказал: очень хорошо, тогда мы сейчас увеличим пенсии на 10 000 драмов, и будет также предусмотрен кешбек. Я подчеркнул, что этот экономический рост должны почувствовать наши пенсионеры — в виде медицинского страхования и повышения пенсий», — заявил он.