Միայն պատասխանատու երկիրը կարող է պատերազմի պայմաններում կարևորել եղբայրական պետության տարածքային ամբողջականությունը․ Իրանագետ
03/03/2026 20:22
Երեկ ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադրաձել է Իրանի նկատմամբ իրականացվող ագրեսիային, տարածաշրջանային անվտանգությանը և խաղաղությունը, կարևորել է նաև այն փաստը, որ Հայաստանը տարածաշրջանում լարվածության այս ֆոնին վնաս չկրի։
Իրանագետ, ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի Իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը  անդրադառնալով դեսպանի ասուլիսին, գրել է․
«Երեկ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հայաստանում Իրանի դեսպան Շիրղոլամին, պատասխանելով տարածաշրջանում լարվածության պայմաններում Հայաստանի համար ստեղծված վտանգների մասին հարցին, շեշտել է. «Մեր բարեկամ և եղբայր Հայաստանի անվտանգությունը մեզ համար չափազանց կարևոր է  Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը նույնպես մեր կարմիր գիծն է»։
Միայն պետականության հինավուրց ավանդույթով պատասխանատու երկիրը կարող է իր համար ծանրագույն և հսկայական ռեսուրսներ խլող պատերազմի պայմաններում շարունակել առանց երկմտանքի կրկին արձանագրել, որ հարևան բարեկամական և եղբայրական մեր պետության անվտանգությունն ու տարածքային ամբողջականությունը շարունակում են չափազանց կարևոր և «կարմիր գիծ» լինել»։

Только ответственное государство может в условиях войны придавать значение территориальной целостности братской страны — иранист
03/03/2026 21:22
Накануне посол Ирана в Республике Армения Халил Ширголами на встрече с журналистами затронул тему агрессии, осуществляемой в отношении Ирана, вопросы региональной безопасности и мира, а также подчеркнул важность того, чтобы Армения на фоне текущей напряжённости в регионе не пострадала.
Иранист, заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета Вардан Восканян, комментируя пресс-конференцию посла, написал:
«В ходе вчерашней пресс-конференции посол Ирана в Армении Ширголами, отвечая на вопрос о рисках, возникающих для Армении в условиях региональной напряжённости, подчеркнул: "Безопасность нашей дружественной и братской Армении для нас чрезвычайно важна. Территориальная целостность Армении также является для нас красной линией".
Только ответственное государство, обладающее древними традициями государственности, может в условиях тяжелейшей войны, требующей колоссальных ресурсов, продолжать без колебаний вновь подтверждать, что безопасность и территориальная целостность соседнего дружественного и братского государства остаются для него чрезвычайно важными и являются "красной линией"».