Նյու-Յորքում տեղի է ունեցել առաջին հակապատերազմական ցույցը. Վարդան Ոսկանյան
Կասկած չկա, որ Իրանի դեմ հարձակումից առաջ ԱՄՆ-ի նախագահ Թրամփի վարչակազմը հաշվարկել է նաև ամերիկյան հասարակության հնարավոր վերաբերմունքը պատերազմին և դրանում ռիսկերի գնահատումից հետո միայն անցել գործողությունների, գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Պարզ է, սակայն, որ ամեն ինչ հստակ հաշվարկելն էլ անհնարին է, հատկապես, եթե ի նկատի ունենանք, որ իրանական Մինաբ քաղաքի դպրոցին դաժան հարվածը և 165 աղջիկ դպրոցականների զոհվելն այնպիսի արձագանք է գտել ԱՄՆ-ում, որ դրան ստիպված է եղել անդրադառնալ նաև պետքարտուղար Ռուբիոն։
Մյուս կողմից՝ սպասելի էր, որ դեմոկրատները ևս պասիվ չեն լինի, և Կալիֆորնիայի նահանգապետ Նյուսոնը երեկ չափազանց խիստ տոնայնությամբ քննադատել է նախագահ Թրամփին՝ ամերիկացի զինվորների զոհվելու, ինքնաթիռների կորստի, Պարսից ծոցի արաբական դաշնակիցներին հարվածի տակ դնելու և որ ամենակարևորն է՝ իրանական դպրոցը և երեխաներին թիրախավորելու համար։
Սրան զուգահեռ Նյու-Յորքում տեղի է ունեցել, կարծես թե, առաջին հակապատերազմական ցույցը։
Իրավիճակն այդքան էլ բարվոք չէ եվրոպացի դաշնակիցների հետ հարաբերություններում՝ չնայած առայժմ խոսքային մակարդակում մի քանի երկրների ղեկավարների աջակցությանը, չափազանց սուր հակապատերազմական հռետորաբանությամբ է հանդես գալիս Իսպանիան, իսկ Բրիտանիայի վարչապետ Սթարմերը միայն Սպիտակ տան նկատելի ճնշման տակ, ի վերջո, համաձայնեց տրամադրել Դիեգո Գարսիա բրիտանական ռազմակայանը Հնդկական օվկիանոսում։
Բավական հետաքրքիր ցուցիչ է նաև հանրապետական և Թրամփի մտերիմ դաշնակից սենատոր Գրահամի հայտարարությունը «Fox News»-ին առ այն, որ եթե Եվրոպայում քաղաքական  հակակրանքի վերաբերյալ հարցում անցկացվի, ապա Թրամփը և Նեթանյահուն կլինեն առաջին երկու տեղերում»։

В Нью-Йорке прошла первая антивоенная демонстрация — Вардaн Восканян
Нет сомнений, что администрация президента США Дональда Трампа перед возможной атакой на Иран также учитывала возможную реакцию американского общества и только после оценки рисков приступила к действиям, пишет иранист Вардан Восканян.
«Однако ясно, что невозможно предусмотреть всё, особенно если учесть, что жестокий удар по школе в иранском городе Минаб, в результате которого погибли 165 девочек, вызвал настолько резонансную реакцию в США, что на неё был вынужден ответить даже госсекретарь Рубио.
С другой стороны, было ожидаемо, что демократы тоже не останутся пассивными: губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом вчера в крайне жёсткой форме раскритиковал президента Трампа за то, что он подвергает риску жизни американских солдат, теряет самолёты, ставит под удар арабских союзников в Персидском заливе и, что самое главное, делает целью иранские школы и детей.
Параллельно в Нью-Йорке, по всей видимости, прошла первая антивоенная демонстрация.
Ситуация также осложнена в отношениях с европейскими союзниками — несмотря на декларативную поддержку со стороны ряда лидеров стран, Испания выступает с крайне резкой антивоенной риторикой, а премьер-министр Великобритании Кир Стармер лишь под заметным давлением Белого дома согласился предоставить британскую военную базу Диего-Гарсия в Индийском океане.
Любопытным показателем является также заявление республиканца и близкого союзника Трампа сенатора Линдси Грэма для «Fox News» о том, что если в Европе провести опрос по вопросу политической неприязни, Трамп и Нетаньяху займут первые два места», — отмечает Восканян.