Խոսնակը հավատացնում է՝ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄԷ-ում կամ որևէ այլ երկրում անշարժ գույք չունի
Վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը հայտարարել է՝ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄԷ-ում կամ որևէ այլ երկրում անշարժ գույք չունի։
«Նախորդող օրերի ընթացքում X հարթակում կասկածելի օգտատերերի կողմից տարածվում են տեսանյութեր, որոնք իբրև թե հղում են անում «Al Jazeera»-ին և «Euronews»-ին՝ պնդելով, թե ԱՄԷ-ում՝ Դուբայում հրթիռակոծության հետևանքով վնասվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պատկանող անշարժ գույքը։
Հայտարարում եմ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄԷ-ում կամ որևէ այլ երկրում անշարժ գույք չունի։
Տեսանյութերում շրջանառվող բոլոր թվերը, «արժեքները», ինչպես նաև իմ՝ վարչապետի խոսնակի անունից ներկայացվող մեկնաբանություններն ամբողջությամբ հորինված են և չեն համապատասխանում իրականությանը։
Նախընտրական այս շրջանում գործ ունենք դասական FIMI (Foreign Information Manipulation and Interference) մեխանիզմի հետ, որտեղ կիրառվում են մի քանի բնորոշ գործիքներ՝ կեղծ վերագրում (false attribution)՝ հեղինակավոր միջազգային լրատվամիջոցներին («Al Jazeera», «Euronews»)՝ նյութին վստահելիության կեղծ տպավորություն հաղորդելու նպատակով։ Ինչպես միշտ նույնաբովանդակ նյութերի միաժամանակյա շրջանառումը տարբեր անանուն հաշիվներից, բոտային և կիսաբոտային ցանցերի միջոցով արագացված տարածումը՝ թեմային արհեստական «թափ» հաղորդելու նպատակով է արվում։
Այս օրերին արձանագրել ենք համակարգված ակտիվացում՝ նույն տեքստերի, նույն ձևակերպումների և սինխրոն մեկնաբանությունների զանգվածային կրկնությամբ, ինչը վկայում է կոորդինացված տեղեկատվական միջամտության մասին»,- նշել է Բաղդասարյանը։

Spokesperson assures that Nikol Pashinyan does not own real estate in the UAE or any other country
Prime Minister’s spokesperson Nazeli Baghdasaryan has stated that Nikol Pashinyan does not own real estate in the United Arab Emirates or in any other country.
“Over the past few days, suspicious users on the X platform have been circulating videos allegedly referencing Al Jazeera and Euronews, claiming that property belonging to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan was damaged as a result of a missile strike in Dubai, UAE.
I declare that Prime Minister Nikol Pashinyan does not own real estate in the UAE or in any other country. All the figures, ‘valuations’ mentioned in those videos, as well as comments attributed to me as the Prime Minister’s spokesperson, are entirely fabricated and do not correspond to reality.
In this pre-election period, we are dealing with a classic FIMI (Foreign Information Manipulation and Interference) mechanism. Several standard tools are being used: false attribution to reputable international media outlets such as Al Jazeera and Euronews to create an illusion of credibility; the simultaneous dissemination of identical content by different anonymous accounts; and accelerated amplification through bot and semi-bot networks to artificially generate ‘trend’ dynamics.
In recent days, we have recorded systematic activity involving the mass repetition of identical texts, identical wording and synchronized comments, which indicates a coordinated information intervention,” Baghdasaryan noted.