Որ ինձ ասում եք «պեռաշկի» եք ուտում, ձեզնից չի երևում, որ հացադուլ հայտարարած և քուրձ հագած վիճակում եք, սադրիչ, անկապ հարցերով պետություն եք վտանգում. Փաշինյանը՝ Խամոյանին
04/03/2026 17:29
Ինչի՞ ԱԺ նիստը չենք չեղարկել ընդհանրապես, որ գա՞նք այստեղ սադրիչ, անկապ հարցեր հնչեն, մենք դրանով պետության վտանգե՞նք. նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ի պատասխան «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցի, թե Իրան-Իսրայել-ԱՄՆ պատերազմի առաջին օրը նա անհոգ պեռաշկի էր ուտում ավտոբուսում, այն դեպքում, երբ իր Արտաքին հետախուզական ծառայության 2026թ.-ի զեկույցում  նշվել էր հնարավոր պատերազմն ինչ վտանգներ կունենա Հայաստանի համար։
«Ինչո՞ւ եք նիստ անում, չեղարկեք նիստը, էս էրեխեքին ինչի եք բերել այստեղ նստացրել։ Որ ինձ ասում եք պեռաշկի եք ուտում, ձեզնից չի երևում, որ ինչ-որ հացադուլ հայտարարած և քուրձ հագած վիճակում եք, ինչու գլխներիդ մոխիր լցված չէ, կամ ինչի քուրձ չեք հագել, կամ ինչի չեք ինքնահրկիզվում՝ չեմ հասկանում»,- ասաց նա և նշեց, որ որևէ պատճառ չի տեսնում, որ կառավարության մեծամասնությունը պետք է սեփական ժողովրդի հետ շփվելուց հրաժարվի։
Խամոյանն արձագանքեց, որ բոլորն էլ «պեռաշկի» են ուտում, սակայն դրանով նա ի՞նչ ազդակ էր ուզում տալ ՀՀ քաղաքացիներին։
«Ձեզ համար վատ լուր ունեմ, որ երբ ուտում էինք և համացանցով տարածվեց տեսանյութը, Մերձավոր Արևելքի մի շարք հարգելի գործընկերներ մեր պեռաշկի ուտելու ռիլից հետո որոշեցին գնալ և հրապարակային ռեստորաններում ճաշել՝ ցույց տալու համար, որ իրենց քաղաքացիներն անհանգստանալու բան չունեն, և իրավիճակը «կոնտրոլի» տակ է»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է զեկույցներին, ասաց, որ իրենց դրանք ամենօրյա ռեժիմով ստանում են, և Հայաստանում ինստիտուտներն աշխատում են, անկախ նրանից, թե վարչապետն ինչ է անում։

«Когда вы говорите мне, что я ем пирожки, по вам не видно, что вы объявили голодовку и облачились в рубище: провокационными и бессодержательными вопросами вы ставите под угрозу государство»: Пашинян — депутату
04/03/2026 17:55
В ходе заседания Национального собрания премьер-министр Армении Никол Пашинян отреагировал на вопрос депутата фракции «Армения» Агнессы Хамоян, которая напомнила, что в первый день войны Иран–Израиль–США он «беззаботно ел пирожок в автобусе», тогда как в отчёте Службы внешней разведки Армении на 2026 год указывались возможные риски такого конфликта для страны.
«Почему мы вообще не отменили заседание? Чтобы прийти сюда и слушать провокационные, бессодержательные вопросы, тем самым подвергая опасности государство? Если вы говорите мне, что я ем пирожок, по вам не видно, что вы объявили голодовку и надели рубище. Почему у вас головы не посыпаны пеплом, почему вы не в рубище и не предаётесь самосожжению — не понимаю», — заявил он, добавив, что не видит никаких оснований для того, чтобы правящее большинство отказывалось от общения с собственным народом.
Хамоян в ответ отметила, что «пирожки едят все», однако поинтересовалась, какой сигнал премьер-министр хотел этим послать гражданам.
Пашинян заявил: «У меня для вас плохая новость: когда видео с тем, как мы ели пирожки, распространилось в интернете, ряд наших уважаемых партнёров на Ближнем Востоке после этого ролика приняли решение публично поужинать в ресторанах, чтобы продемонстрировать своим гражданам, что поводов для беспокойства нет и ситуация находится под контролем».
Говоря о докладах, премьер подчеркнул, что получает их в ежедневном режиме и что государственные институты Армении функционируют независимо от того, чем занимается глава правительства.