Եվրոպական մայրաքաղաքներն աստիճանաբար ներքաշվում են Իրանի հետ առճակատման մեջ՝ ոչ թե գաղափարական նկրտումներից, այլ չոր հաշվարկից ելնելով. Զաքարյան
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Արտակ Զաքարյանը գրում է․
«Մինչև վերջերս եվրոպական մայրաքաղաքները հստակ հայտարարում էին, որ չեն մասնակցելու Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությանը։ Անցել է չորս օր, և որոշների մոտ դիրքորոշումներն արդեն փոխվել են։
Նրանք աստիճանաբար ներքաշվում են Իրանի հետ առճակատման մեջ՝ ոչ թե գաղափարական նկրտումներից, այլ չոր հաշվարկից ելնելով։
Մեծ Բրիտանիան ռազմական գործողությունների է ուղարկում ուղղաթիռներ, հակաօդային պաշտպանության համակարգեր և մեկ ականակիր, Փարիզն արդեն հրամայել է «Շառլ դը Գոլ» ավիակրին՝ ուղևորվել դեպի Միջերկրական ծով:
Հարկ է ֆիքսել, որ դիրքորոշման փոփոխությունը տեղի է ունեցել հատկապես այն բանից հետո, երբ Իրանի կողմից ռմբակոծվեց Կիպրոսում տեղակայված բրիտանական ռազմաբազան: Երբ հասկացան, որ ԱՄՆ-ն լուրջ է տրամադրված և կարող է ամբողջովին խզել Իսպանիայի հետ առևտրային կապերը (նույնը կարող է սպառնալ նաև այլ երկրների):
Հասկացան, երբ վառելիքի գներն աշխարհում ու հատկապես Եվրոպայում սկսեցին թռիչքաձև աճել: Հասկացան, երբ տեսան, որ Մերձավոր Արևելքում սպասվող փոփոխությունները, տարբեր երկրների կոմունիկացիոն, էներգետիկ-առևտրային շահերին է առնչվելու և որոշեցին անմասն չմնալ:
Չեմ կարծում, որ պաշտոնական Փարիզը և Լոնդոնը որոշել են աջակցել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողություններին, որովհետև ցանկանում են ամրացնել պաշտպանություն։ Այլ որովհետև արդեն անմիջականորեն զգում են սեփական շահերին ուղղված սպառնալիքները և ստիպված են անշտապ ներքաշվել Մերձավոր Արևելքում եփվող մեծ կաթսայի շիլափլաֆի մեջ:
Դատելով Եվրոպական ԶԼՄ-ների վերլուծականներից՝ նկատելի է այն թեզը, որ եթե կանխարգելիչ մասնակցություն չունենան այս պատերազմում, ապա այդ պատերազմի քամիները, կամ առնվազն դրանց տնտեսական, սոցիալական ու անվտանգային հետևանքները փչելու են նաև դեպի Եվրոպա:
Եթե հավատանք վերջին հայտարարությանը, ըստ որի՝ Իսրայելի բանակն արդեն վնասազերծել է Իրանի միջուկային պոտենցիալը, ապա այս պատերազմը շուտով կարող է վերածվել ոչ թե Իրանի դեմ, այլ «Իրանից հետո»-ի պատերազմի, որտեղ երևում է նաև Թուրքիան»:

Европейские столицы постепенно втягиваются в конфронтацию с Ираном — не из идеологических соображений, а исходя из холодного расчёта — Закарян
04/03/2026 13:14
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян пишет:
«До недавнего времени европейские столицы ясно заявляли, что не будут участвовать в военных действиях США и Израиля против Ирана. Прошло всего четыре дня, и позиции некоторых уже изменились.
Они постепенно втягиваются в конфронтацию с Ираном — не из идеологических побуждений, а исходя из прагматического расчёта.
Великобритания направляет в регион вертолёты, системы противовоздушной обороны и один минный заградитель, а Париж уже отдал приказ авианосцу «Шарль де Голль» выйти в Средиземное море.
Следует отметить, что изменение позиции произошло особенно после того, как Иран нанес авиаудар по британской военной базе на Кипре. Европейские столицы поняли, что США настроены серьёзно и могут полностью разорвать торговые связи с Испанией (что также может угрожать и другим странам).
Они также осознали это, когда мировые цены на топливо, особенно в Европе, начали стремительно расти. Они увидели, что ожидаемые изменения на Ближнем Востоке затрагивают коммуникационные, энергетические и торговые интересы различных стран, и решили не оставаться в стороне.
Не думаю, что официальные Париж и Лондон приняли решение поддержать военные действия США и Израиля ради укрепления собственной обороны. Скорее, они напрямую ощущают угрозы своим интересам и вынуждены постепенно втягиваться в «каструлю» с кипящей проблемной ситуацией на Ближнем Востоке.
Судя по аналитике европейских СМИ, прослеживается тезис: если они не примут превентивного участия в этой войне, то последствия конфликта — экономические, социальные и вопросы безопасности — ударят и по Европе.
P.S. Если верить последнему заявлению, согласно которому армия Израиля уже нейтрализовала ядерный потенциал Ирана, то эта война вскоре может превратиться не в конфликт против Ирана, а в «войну после Ирана», где также заметна роль Турции».