ՀՀԿ-ն ընդդիմադիր ուժերին կոչ է անում միավորվել իմպիչմենտի օրակարգի շուրջ
Տեղի է ունեցել ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստ, որի ընթացքում հայտարարություն է ընդունվել։ Հայտարարությունում ՀՀԿ ընդդիմադիր ուժերին կոչ է արել միավորվել իմպիչմենտի օրակարգի շուրջ և վերահաստատել է, որ վարչապետի իր թեկնածուն Դավիթ Համբարձումյանն է։
«Վերահաստատում ենք, որ գործող իշխանության հեռացումն իրավական ճանապարհով այսօր ազգային անհրաժեշտություն է՝ հայկական պետականության վերջնական փլուզումը կանխելու համար։
Ելնելով դրանից՝ ՀՀԿ կոչ է անում բոլոր ընդդիմադիր ուժերին, քաղհասարակությանը և յուրաքանչյուր քաղաքացու՝ վեր կանգնել կուսակցական և խմբային նեղ շահերից և միավորվել իմպիչմենտի սահմանադրական գործիքակազմի շուրջ։
Հիմք ընդունելով խորհրդարանական ընդդիմության միասնական թեկնածու, Մասիս համայնքի նախկին ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանի՝ մեզ ուղղված դիմումը, մենք հայտարարում ենք քաղաքական երկխոսություն և կոնսուլտացիաներ մեկնարկելու մեր նախաձեռնության մասին։
Բաց ենք բոլոր այն ուժերի համար, որոնք պատրաստ են համատեղ ջանքերով ձևավորել անցումային կառավարություն, ներչառյալ համաձայնություն նոր միասնական վարչապետի թեկնածուի շուրջ,»,- նշված է հայտարարությունում։

Республиканская партия Армении призывает оппозиционные силы объединиться вокруг повестки импичмента
Состоялось заседание Исполнительного органа Республиканской партии Армении, по итогам которого было принято заявление.
В документе партия призвала оппозиционные силы объединиться вокруг повестки импичмента и подтвердила, что её кандидатом на пост премьер-министра остаётся Давид Амбарцумян.
«Подтверждаем, что отстранение действующей власти правовым путём сегодня является национальной необходимостью для предотвращения окончательного разрушения армянской государственности.
Исходя из этого, Республиканская партия Армении призывает все оппозиционные силы, гражданское общество и каждого гражданина подняться над узкопартийными и групповыми интересами и консолидироваться вокруг конституционного инструментария импичмента.
Принимая во внимание обращение к нам единого кандидата парламентской оппозиции, бывшего руководителя общины Масис Давида Амбарцумяна, заявляем о нашей инициативе начать политический диалог и консультации.
Мы открыты для всех сил, готовых совместными усилиями сформировать переходное правительство, включая достижение согласия по кандидатуре нового единого премьер-министра», — говорится в заявлении.