Սամվել Կարապետյանի ապօրինի տնային կալանքը դեռևս պետք է պահպանվի․ փաստաբան
«Վերաքննիչ դատարանի մի դատավոր իրավաչափորեն ազատ արձակեց Արշակ Սրբազանին ապօրինի կալանքից, իսկ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Ժ. Մելիքսեթյանը մերժեց մեր կողմից ներկայացված բողոքը և որոշեց, որ Սամվել Կարապետյանի ապօրինի տնային կալանքը դեռևս պետք է պահպանվի:
Որոշումը ստանալուն պես անպայման կներկայացնենք իրավունքի նկատմամբ հերթական խայտառակության մանրամասները, բայց սա ակնհայտ ցույց է տալիս, որ օրվա իշխանությունների վախերն անչափելի են, իսկ քաղաքական հետապնդումն՝ անվիճելի: Իրար հերթ չտալով՝ խոսում են Սամվել Կարապետյանի խոսքի ազատության սահմանների մասին, միաժամանակ վախենում են նույնիսկ վերացնել այս աբսուրդային սահմանափակումներն ու խափանման ինտենսիվ միջոցը, երբ չկա ու չկար որևէ հիմք այն պահպանելու համար: Հայաստանում ժողովրդավարության նկատմամբ ծաղրը հենց այսպիսի տեսք է ունենում, և սա տեսնում է մեր հանրությունը:
Սամվել Կարապետյանի այլևս 260 օր տևող ազատության ինտենսիվ սահմանափակումն, առանց որևէ իրավական տվյալի, պարզապես հրապարակայնորեն մեր Մայր Աթոռը պաշտպանող խոսքի համար, չի կարող լինել իրավաչափ, չի կարող լինել օրինական, չի կարող լինել ողջամիտ, չի կարող լինել համաչափ:

Незаконный домашний арест Самвела Карапетяна пока сохраняется — адвокат
«Судья апелляционного суда законно освободил архиепископа Аршака из незаконного ареста, тогда как судья Апелляционного антикоррупционного суда Женя Меликсетян отклонила нашу апелляцию и постановила, что незаконный домашний арест Самвела Карапетяна пока должен сохраняться.
После получения решения мы обязательно представим детали очередного нарушения закона, но это явно показывает, что страхи действующей власти безграничны, а политическое преследование — бесспорно. Они один за другим рассуждают о пределах свободы слова Самвела Карапетяна, при этом боятся даже снять эти абсурдные ограничения и интенсивные меры пресечения, когда нет и никогда не было оснований их сохранять. В Армении издевательство над демократией выглядит именно так, и это видит наше общество.
260-дневное интенсивное ограничение свободы Самвела Карапетяна без каких-либо юридических оснований, просто за публичную защиту нашего Первопрестольного Святого Эчмиадзина, не может быть законным, легитимным, разумным и пропорциональным.