Արդյո՞ք փորձ է արվում Ադրբեջանին ներգրավել Իրանի դեմ ակտիվ գործողություններում. վերլուծաբան
Քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանն անդրադարձել է տեղեկությանը, թե իրանական անօդաչուն հարվածել է Նախիջեւանի օդանավակայանին:
«Սա թերեւս կա՛մ նախազգուշացում է, զգուշացում, կա՛մ սադրանք: Ի վերջո, բոլորովին անիրական կամ անհնարին չէ, որ անօդաչուն ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցներով «շեղեին» որեւէ այլ ուղղությամբ: Ավելին, մեծ հարց է, թե կարո՞ղ են արդյոք լինել իրանական անօդաչուների «նմանակներ»:
Նախ, իրանական բալիստիկ հրթիռի միջադեպ՝ Թուրքիայում, իսկ հետո՝ Նախիջեւան: Այն, ինչ չստացվեց թուրքական ուղղությամբ, արդյո՞ք փորձ է արվում ստանալ Ադրբեջանի մասով: Այլ կերպ ասած՝ Ադրբեջանի ներգրավում Իրանի դեմ ակտիվ գործողություններում:
Այստեղ ուզում եմ հիշեցնել մի արտահայտություն, որ արել էր ԱՄՆ պատերազմի նախարար Հեգսեթը նախօրեին, ինչը լուրի տեսքով տեղադրել եմ ալիքում: Եվ տեղադրել էի ամենեւին ոչ պարզապես լուր լինելու համար: Հեգսեթը ասել էր, թե սկսելու են Իրանին հարվածներ հասցնել ավելի խորը տարածության վրա:
Ի՞նչ է նշանակում ավելի խորը տարածություն: Դա նշանակում է, որ հարվածները Ծոցի երկրների հենակետերից կա՛մ պետք է դառնան առավել հեռահար, կա՛մ պետք է Իրանի «հակառակ կողմից» ներգրավվեն «հենակետեր»: Իսկ դրանք որո՞նք են՝ Թուրքիա, Նախիջեւան-Ադրբեջան: Եթե Անկարան ու Բաքուն դիմադրում են, համաձայն չեն, ապա պետք է ստեղծել «նախադրյալներ»: Եվ ահա, Հեգսեթի հայտարարությունից անմիջապես հետո, թե՛ իրանյան բալիստիկ հրթիռի «թուրքական» պատմությունը՝ երեկ, թե՛ այսօր Նախիջեւանի օդանավակայանի պատմությունը:
Սա, իհարկե, սադրանքի տարբերակի պարագայում: Եթե սրանք իսկապես Իրանի գիտակցված քայլերն են, ապա դա կարող է նշանակել, որ Իրանն ունի տեղեկատվություն, որ թե՛ Թուրքիան, թե՛ Ադրբեջանը, այդուհանդերձ, ներգրավված են՝ պարզապես լռելյայն:
Իհարկե, պետք է նկատել, որ Իրանը կարծես թե հայտարարեց, որ չի ուղարկել որեւէ հրթիռ թուրքական ուղղությամբ: Տեսնենք, թե Թեհրանն ինչ կարձագանքի Նախիջեւանի մասով:
Իսկ «Նախիջեւանը», այդ իմաստով, կարծես թե «խորհրդավոր» է: Հիշենք՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին հենց Նախիջեւանից խոցվեց ռուսական խաղաղապահ զորքն ուղեկցող ռուսական ուղղաթիռը, իբրեւ թե շփոթությամբ»:

Аналитик: предпринимаются ли попытки вовлечь Азербайджан в активные действия против Ирана?
Политический обозреватель Акоп Бадалян прокомментировал информацию о том, что иранский беспилотник ударил по аэропорту Нахичевани.
«Это, возможно, либо предупреждение, либо провокация. В конце концов, совсем не исключено, что беспилотник с использованием средств радиоэлектронной борьбы мог быть «отведён» в другую сторону. Более того, остаётся открытым вопрос, существуют ли «аналогичные» иранские беспилотники», — отметил аналитик.
Он напомнил, что сначала произошёл инцидент с иранской баллистической ракетой в Турции, а затем — в Нахичевани. «То, что не получилось в турецком направлении, возможно, пытаются реализовать через Азербайджан. Другими словами — вовлечь Азербайджан в активные действия против Ирана», — пояснил Бадалян.
Аналитик также обратил внимание на недавнее заявление министра обороны США Хегсета, которое он опубликовал в своих каналах. «Он говорил о том, что удары по Ирану будут наноситься на более глубокую территорию. Что это значит? Удары должны исходить с баз стран Персидского залива на более дальние расстояния либо с «противоположной стороны» Ирана — с баз, расположенных в Турции или Нахичевани-Азербайджане. Если Анкара и Баку не согласятся или будут сопротивляться, необходимо создать определённые «предпосылки». Именно после этого последовали вчерашняя история с «турецкой» баллистической ракетой Ирана и сегодняшние события в аэропорту Нахичевани», — подчеркнул аналитик.
Разумеется, это в случае провокационного сценария. Если же это действительно сознательные действия Ирана, то это может означать, что Иран располагает информацией о том, что как Турция, так и Азербайджан всё же вовлечены, пусть и косвенно.
Следует, конечно, отметить, что Иран, по-видимому, заявил, что не запускал никаких ракет в направлении Турции. Посмотрим, как Тегеран отреагирует на ситуацию с Нахичеванью.
Что касается самого «Нахичеваня», то в этом контексте он остаётся, по сути, «загадочным». Напомним: 9 ноября 2020 года именно над Нахичеванью был сбит российский вертолёт, сопровождавший российский миротворческий контингент, якобы по ошибке.