Երբ տեսնենք՝ ռուսական ռազմաբազան մեր տեսադաշտը փակում է, այն ժամանակ կմտածենք՝ ոնց շարժվենք. Նիկոլ Փաշինյան
05/03/2026 13:24
Մենք, բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար, ճանապարհի այն կետում չենք, որ ռուսական ռազմաբազան մեր տեսադաշտը փակելիս լինի, այս մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ երբ կտեսնեն, որ ռուսական 102-րդ ռազմաբազան մեր տեսադաշտը փակում է, այն ժամանակ կմտածեն, ոնց շարժվեն, որ տեսադաշտի խնդիր չունենանք:
«Մենք խնդիր չունենք, չենք ունեցել և չենք ունենալու ՌԴ-ի հետ հարաբերություններ վատացնելու։ Մենք խնդիր ենք ունեցել, ունենք և կունենանք բացառապես ՀՀ պետական շահերով առաջնորդվելու»,- հավելեց Փաշինյանը:

“When we see that the Russian military base is blocking our field of vision, then we will think about how to move:” Nikol Pashinyan
05/03/2026 15:27
“We are, fortunately or unfortunately, not yet at the point where the Russian military base is blocking our field of vision,” Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at a briefing with journalists following the gGovernment session.
According to the head of government, if they see that the Russian 102nd military base is blocking Armenia’s field of vision, they will then consider how to act so as to resolve that problem.
“We do not have, have not had, and will not have a problem of worsening relations with the Russian Federation. What we have had, have, and will continue to have is the task of being guided exclusively by the state interests of the Republic of Armenia,” Pashinyan added.