Իրենց իսկ հարցումներով 53-ից 24%-ը ցույց է տալիս, թե ինչքան մեծ է հիասթափությունը իշխանությունից, որովհետև սիրուն խոսքերի տակ գործեր չկան. Կարապետյան (Տեսանյութ)
Դուք նկատե՞լ եք, որ 53 տոկոս հավաքած իշխանությունը անգամ իրենց հարցումով 24 տոկոս է հավաքել, երկու անգամ քիչ. հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը՝ անդրադառնալով IRI-ի հարցումներին։
«Դա ցույց է տալիս, թե ինչքան մեծ է հիասթափությունը իշխանության նկատմամբ, անգամ իրենց այս ռեդակցիա արած հարցման արդյունքով իրենք խնդիր ունեն և գիտեն այդ խնդիրը, գիտեն, որ հասարակության մեծ մասը հիասթափված է, որովհետև եղել են սիրուն խոսքեր, բայց չեն եղել քայլեր, գործեր»,- ասաց նա։
Միաժամանակ Կարապետյանը նշեց, որ ողջունում է հարցումների հրապարակումը, որը ցույց տվեց իրենց իրական վարկանիշը և հետագայում էլ նաև ցույց կտա ընդդիմության իրական վարկանիշը։
«Հարցումն իրականացվել է մինչև մեր կուսակցության հիմնադիր նիստը և Սամվել Կարապետյանի վարչապետ հայտարարվելը։ Նաև մեր հարցման ընթացքում մեր ունեցած տվյալներով՝ հիմնականում տոկոսային առումով շատ բարձր են դրել այն մարդկանց թիվը, որոնք իշխանական կողմնորոշում են ունեցել նախորդ ընտրությունների ժամանակ՝ նորմայից 50 տոկոսից բարձր։ Մենք այդ տեխնոլոգիային տիրապետում ենք և հասկանում ենք՝ ինչ քայլեր են արել, բայց անգամ այդ քայլերից հետո իրենք 2 անգամ անկում ունեն»,- նշեց նա։
Կարապետյանի կարծիքով, այս հարցման արդյունքները չեն արտացոլելու իրական ընտրությունների պատկերը, քանի որ ընդդիմության ձայների հետ կապված հարցվածների համաչափությունը չի պահպանվել։
«Հարցումների մեջ կարևոր է, թե որ բազային ես հարցնում։ Եթե հարցման մեջ ընտրում են հատուկ բազա, որը ունի իշխանամետ տեսակետ, փոխվում է իշխանական պատկերը, կամ հակառակը։ 24-25-ը հետագայում ինչ-որ ձև կարող է փոփոխվել, բայց այն մեծ վարկանիշները, որ ունեին՝ 50-40 տոկոս, դրա մասին երազելը արդեն ուշ է, դրա համար տարբեր օրակարգեր են ուզում մտցնել, որպեսզի ժողովրդավարական գործընթացներում սահմանափակումներ մտցնեն»,- ասաց նա։

Даже по результатам их собственных опросов, 24% из 53% демонстрируют степень разочарования властью, поскольку за красивыми словами нет дел — Карапетян (видео)
06/03/2026 14:02
Тот факт, что власти, ранее набравшие 53% даже по результатам собственного опроса, получили всего 24%, то есть вдвое меньше, свидетельствует о масштабах разочарования общества нынешними властями. Об этом на пресс-конференции заявил член политического совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян, комментируя результаты опроса IRI.
«Это показывает, насколько велико разочарование властью. Даже по результатам этого, отредактированного ими опроса, у них есть проблема, и они об этом знают. Они понимают, что значительная часть общества разочарована, потому что были красивые слова, но не было шагов и реальных дел», — отметил он.
При этом Карапетян подчеркнул, что приветствует публикацию результатов опросов, поскольку они показали их реальный рейтинг и в дальнейшем продемонстрируют также реальный рейтинг оппозиции.
«Опрос проводился до учредительного съезда нашей партии и до объявления Самвела Карапетяна кандидатом на пост премьер-министра. Кроме того, по нашим данным, при проведении опроса доля респондентов, которые на предыдущих выборах имели провластную ориентацию, была существенно завышена — более чем на 50% выше нормы. Мы понимаем эту технологию и видим, какие шаги были предприняты, однако даже после этого у них наблюдается двукратное падение», — отметил он.
По мнению Карапетяна, результаты данного опроса не будут отражать реальную картину выборов, поскольку не была соблюдена пропорциональность респондентов, представляющих электорат оппозиции.
«В опросах важно, какую базу респондентов вы выбираете. Если для опроса подбирается специальная база с провластными взглядами, картина поддержки власти меняется — и наоборот. Показатель в 24–25% в дальнейшем может каким-то образом измениться, однако о тех высоких рейтингах — 50–40%, которые у них были ранее, уже поздно даже мечтать. Именно поэтому они пытаются продвигать различные повестки, чтобы ввести ограничения в демократические процессы», — заявил он.