Երեք օրում Ադու Դաբիից և Դուբայից ապահովվել է 190 ՀՀ քաղաքացու տեղափոխումը Մասկատ. ԱԳՆ
Ինչպես հայտարարվել էր, ԱՄԷ-ում՝ Աբու Դաբիում և Դուբայում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների կողմից հավաքագրվել են Օմանով ՀՀ վերադառնալու ցանկություն ունեցող քաղաքացիների տվյալները և անվճար ավտոբուսներով ապահովվել է տեղափոխում դեպի Օման՝ Մասկատի օդանավակայան։
Աբու Դաբիից և Դուբայից դեպի Մասկատ կազմակերպված փոխադրումով տեղափոխվել է.
-մարտի 4-ին 94,
-մարտի 5-ին 58-ը,
-մարտի 6-ին 38 ՀՀ քաղաքացի։
Արդյունքում երեք օրվա կտրվածքով Աբու Դաբիից և Դուբայից ապահովվել է համապատասխանաբար 70 և 120 (ընդհանուր թվով՝ 190) ՀՀ քաղաքացու տեղափոխումը Մասկատ։
Տեղական իշխանությունների կողմից Դուբայում ապահովվել է ոստիկանական ուղեկցություն։ Գրանցված, բայց չտեղափոխված քաղաքացիներն այդ պահին դեռևս նախընտրել են մնալ Դուբայում։
Այս պահի դրությամբ ԱՄԷ-ում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինները հավաքագրել են այնտեղ գտնվող բոլոր՝ 170 ՀՀ քաղաքացիների տվյալները, նրանց հետ կապ է պահպանվում անհատական կամ խմբային տարբերակներով։ Այդ թիվը ներառում է նաև Աբու Դաբիում գտնվող 30 հայ ուսանողների։
Այն դեպքերում, երբ Դուբայի որոշ հյուրանոցներում թռիչքները ոչ իրենց մեղքով բաց թողած քաղաքացիները բախվել են խնդիրների, Դուբայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը ներգրավվել է դրանց հասցեագրելու և անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու քննարկումներով։ Պահանջվող ձևաչափով համապատասխան տեղեկատվություն է տրամադրվել նաև ԱՄԷ ԱԳ նախարարության։

В течение трёх дней обеспечена эвакуация 190 граждан Армении из Абу-Даби и Дубая в Маскат — МИД Армении
06/03/2026 18:32
Как сообщалось ранее, дипломатические представительства Армении в ОАЭ — в Абу-Даби и Дубае — собрали данные о гражданах РА, желающих вернуться в Оман, и организовали их бесплатную транспортировку на автобусах до аэропорта Маската.
В ходе перевозки из Абу-Даби и Дубая в Маскат были перевезены:
• 4 марта — 94 гражданина РА,
• 5 марта — 58 граждан РА,
• 6 марта — 38 граждан РА.
Таким образом, за три дня обеспечена эвакуация из Абу-Даби и Дубая 190 граждан Армении, в том числе 70 человек из Абу-Даби и 120 из Дубая.
Местные власти Дубая обеспечили полицейское сопровождение. Зарегистрированные, но не эвакуированные граждане на тот момент предпочли остаться в Дубае.
На данный момент дипломатические представительства РА в ОАЭ собрали данные обо всех находящихся там 170 гражданах Армении и поддерживают с ними связь индивидуально или группами. В эту цифру включены также 30 армянских студентов, находящихся в Абу-Даби.
В случаях, когда граждане Армении, находившиеся в некоторых отелях Дубая, пропустили рейсы не по своей вине и столкнулись с трудностями, генеральное консульство РА в Дубае принимало участие в обсуждениях для решения этих вопросов, оказывая необходимую поддержку. Соответствующая информация в требуемом формате также была передана Министерству иностранных дел ОАЭ.