Հայ զբոսաշրջիկների խումբը մնացել է Թաիլանդում, այդ թվում՝ փոքր երեխաներ
Տուրիստական նպատակով Թաիլանդում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների խումբը հայտնվել է անելանելի վիճակում, չեղարկվել են դեպի Երևան թռիչքները, իսկ հավելյալ գումարներ նրանք չունեն։ Նրանցից մեկը՝ Արփի Բեքարյանը, Facebook–ի իր էջում գրառում է արել՝ նշելով.
«Ընկերներով Թայլանդում ենք։ Վաղը՝ մարտի 7-ին, պիտի արդեն վերադառնայինք Հայաստան։ Բայց բազմակողմ պատերազմների պատճառով մեր ավիաընկերության բոլոր թռիչքները դեպի Երևան մինչև մարտի 23-ը չեղարկվել են։ Մենք ու մեզ նման մի քանի տասնյակ մարդիկ մնացել են Ասիայի տարբեր քաղաքներում, ու Հայաստան հասնելու տարբերակներ են փնտրում։ Մենք 15 հոգի ենք, որոնցից 4-ը` մինչև 6 տարեկան երեխաներ։
Որպեսզի պատկերացնեք, թե ինչպես ենք մենք մեր հանգիստը պլանավորել, ասեմ, որ տոմսերը գնել ենք մեկ տարի առաջ։ Մեր մեկ տոմսը Երևան-Թայլանդ ուղղությամբ արժեցել է ընդամենը 150 դոլար։ Իսկ հյուրանոցը Թայլանդում ամրագրել ենք ամիսներ առաջ։ Տասը օրվա համար՝ նախաճաշը ներառյալ, վճարել ենք ամենքս 550 դոլար։ Գումարը հավաքել ենք մեկ տարվա ընթացքում, էստեղ ծախսելու համար թողել միայն օրվա մեջ սնվելու և ինչ-որ տուրերի ծախսերը։
Գուցե մարդիկ, որոնք հազարավոր դոլարներ են ծախսում հանգստի վրա՝ առանց գումարի մասին մտածելու, լավ չեն պատկերացնում, որ բնակչության մեծ մասը հանգստի մեկնելու համար 1-2 տարի գումար է հավաքում, երկար պլանավորում ու փորձում հնարավորինս մատչելի տարբերակով հանգստանալ ու նոր մշակույթի հետ ծանոթանալ։
Մենք ընկերներով էսպես ճամփորդել ենք միշտ՝ տոմսերը գնելով մեկ տարի, կամ լավագույն դեպքում ամիսներ առաջ։ Երբեք տոմսի համար 1000 և ավելի դոլար չենք նախատեսել։ Դա մեր գրպանին չի համապատասխանել և հիմա էլ չի համապատասխանում։
Բացի այն, որ պետք է օրեր ավել մնանք, հյուրանոցի և օրվա ծախս հոգանք, որը նախատեսված չէր, հնարավոր տոմսերը՝ Չինաստանով, Ռուսաստանով կամ Ղազախստանով, մի քանի թռիչքով Հայաստան կամ Վրաստան հասնելու պարագայում արժեն, լավագույն դեպքում, 1000-2000 դոլար։ Թե ինչպես ենք վերադառնալու և ինչ ֆինանսներով՝ գաղափար չունենք։
Օրեր առաջ լրատվականներից մեկը գրել էր, որ Օմանից ՀՀ քաղաքացիները տարհանվել են։ «Տարհանումը» 1000-2000 դոլար չի արժենում։ Իսկ Միջին Արևելքում ու Ասիայում մնացած ՀՀ քաղաքացիներին, որոնք իրենց վաստակած հանգստի համար հսկայական պարտքերի տակ ընկնելով վճարելուց բացի՝ այլ տարբերակ չունեն ՀՀ հասնելու համար, գուցե իսկապե՞ս պետք է տարհանել։
Մարտի 3-ին` մինչև թռիչքների չեղարկվելը, իրավիճակը տեսնելով, ԱԳՆ-ի թեժ գծին և ԱԳՆ մամուլի խոսնակին նամակ ենք ուղարկել, որին մինչ այսօր պատասխան չենք ստացել։
Կցում եմ նաև նամակը.
«Հարգելի ԱԳՆ,
Տեղեկացնում եմ, որ 11 մեծ ու 4 երեխաներ գտնվում ենք Թայլանդում: Հետադարձի տոմսերը Շարժա քաղաքով են, որը փակ է, և ամենայն հավանականությամբ թռիչքները կչեղարկվի:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ մեր ֆինանսական միջոցները կարող են սպառվել երկարատև սպասման դեպքում։ Խնդրում ենք տեղեկացնել՝ ի՞նչ հնարավոր տարբերակներ կան Հայաստան վերադառնալու համար, ի՞նչ աջակցություն կարող ենք ակնկալել ՀՀ ԱԳՆ-ից տվյալ պայմաններում, արդյո՞ք նախատեսվում են կազմակերպված տարհանման կամ այլընտրանքային չվերթներ։
Պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ հավելյալ տեղեկատվություն»:
Մեր տեղեկություններով միայն Թայլանդում այս պահին կա նվազագույնը 60 ՀՀ քաղաքացի կա։
Արդյոք ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղյակ է, թե Ասիայում ընհանուր քանի ՀՀ քաղաքացի է մնացել, և ինչ տարբերակներով են հասնելու Հայաստան` չգիտենք։ ՀՀ ԱԳՆ-ն իր քաղաքացիների հետ կապի մեջ չէ, և անգամ նրանց, որոնք իրենց են փորձում կապի դուրս գալ, փաստորեն չի արձագանքում։
ՀՀ հասնելը մեր պատկերացմամբ կարող է իրականացվել բոլոր քաղաքացիներին Ասիայի մեկ քաղաքում հավաքելով, և ՀՀ տարհանելով։ Նման թռիչք կարող է կազմակերպվել միայն պետության միջնորդությամբ»։

Группа армянских туристов осталась в Таиланде, среди них — малолетние дети
Группа граждан Армении, находящихся в Таиланде с туристической целью, оказалась в безвыходном положении: рейсы в Ереван отменены, а дополнительных финансовых средств у них нет. Одна из туристок — Арпи Бекарян — рассказала о ситуации в публикации на своей странице в Facebook.
«Мы с друзьями находимся в Таиланде. Завтра, 7 марта, должны были уже возвращаться в Армению. Однако из-за многосторонних военных конфликтов все рейсы нашей авиакомпании в Ереван отменены до 23 марта. Мы и еще несколько десятков человек, оказавшихся в подобной ситуации, застряли в разных городах Азии и пытаемся найти способы добраться до Армении. Нас 15 человек, из них четверо — дети младше шести лет.
Чтобы вы понимали, как мы планировали эту поездку: билеты мы купили еще год назад. Один билет по маршруту Ереван — Таиланд обошёлся всего в 150 долларов. Отель в Таиланде также был забронирован заранее — несколько месяцев назад. За десять дней проживания с включённым завтраком каждый из нас заплатил 550 долларов. Эти деньги мы копили в течение года, а с собой взяли лишь средства на ежедневное питание и некоторые экскурсии.
Возможно, люди, которые тратят на отдых тысячи долларов, не задумываясь о расходах, не вполне понимают, что большинство населения копит на поездку 1–2 года, долго планирует её и старается отдохнуть максимально экономно, одновременно знакомясь с новой культурой.
Мы всегда путешествовали именно так — покупая билеты за год или, в лучшем случае, за несколько месяцев до поездки. Мы никогда не закладывали в бюджет 1000 долларов и более за авиабилет. Это не соответствовало нашим возможностям и не соответствует сейчас.
Помимо того, что нам приходится оставаться здесь дольше запланированного срока и оплачивать дополнительные расходы на проживание и питание, возможные билеты с пересадками — через Китай, Россию или Казахстан — чтобы добраться до Армении или хотя бы до Грузии, стоят в лучшем случае от 1000 до 2000 долларов. Как мы будем возвращаться и за счёт каких средств — мы не знаем.
Несколько дней назад одно из СМИ сообщило, что граждан Армении эвакуировали из Омана. Но «эвакуация» не может стоить 1000–2000 долларов. Возможно, граждан Армении, которые сейчас остаются в странах Ближнего Востока и Азии и вынуждены, чтобы вернуться домой, влезать в огромные долги, действительно следует эвакуировать.
3 марта, ещё до отмены рейсов, видя ситуацию, мы направили письмо на горячую линию МИД и пресс-секретарю МИД Армении. Однако до сегодняшнего дня ответа не получили.
Прилагаю также текст письма:
«Уважаемое Министерство иностранных дел,
Сообщаем, что в Таиланде находятся 11 взрослых и 4 ребёнка — граждане Армении. Наши обратные билеты предполагают перелёт через город Шарджа, однако он закрыт, и, вероятнее всего, рейсы будут отменены.
С учётом сложившейся ситуации наши финансовые средства могут исчерпаться в случае длительного ожидания. Просим сообщить, какие возможны варианты возвращения в Армению, на какую поддержку со стороны МИД РА мы можем рассчитывать в данных условиях, а также планируются ли организованные эвакуационные или альтернативные рейсы.
Готовы предоставить дополнительную информацию при необходимости».
По имеющимся у нас данным, только в Таиланде в настоящее время находятся как минимум 60 граждан Армении.
Неизвестно, располагает ли МИД Армении информацией о том, сколько граждан страны в целом остаются в Азии и какими путями они смогут вернуться на родину. По словам Бекарян, внешнеполитическое ведомство не поддерживает связь со своими гражданами и, по сути, не реагирует даже на обращения тех, кто пытается с ним связаться.
По её мнению, возвращение граждан в Армению могло бы быть организовано путём их сбора в одном из городов Азии и последующей эвакуации. Такой рейс, считает она, может быть организован лишь при посредничестве государства.