Դատախազը դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ Վալերիյ Օսիպյանի և Ռոբերտ Մելքոնյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
06/03/2026 16:27
Դատախազը 2026 թվականի մարտի 6-ին՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ՝ 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Մելքոնյանի, վերջինիս տեղակալ Վալերիյ Օսիպյանի, նույն գնդի վաշտի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Կարեն Մովսիսյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևանում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2008 թվականի փետրվարի 19-ին անցկացված՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հերթական ընտրության նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում արձանագրված խախտումների պատճառով, 2008 թվականի փետրվարի 20-ից սկսած, նաև Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպվել և անցկացվել են քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ երաշխավորված խաղաղ հավաքներ:
«Ազատության» հրապարակում իրականացվող խաղաղ ցույցը և նշված հրապարակում հավաքների անցկացումը խոչընդոտելու նպատակով՝ 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության պետի ակնհայտ ապօրինի հրամանով՝ մարտի 1-ին՝ ժամը 06:30-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության ծառայողները, այդ թվում՝ Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի ծառայողները՝ գնդի հրամանատար Ռոբերտ Մելքոնյանի, վերջինիս տեղակալ Վալերիյ Օսիպյանի, պարեկապահակակետային գնդի վաշտի հրամանատարների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Սաշա Աֆյանի կազմակերպմամբ և հրամանով՝ «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված՝ ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելու հիմքերի ակնհայտ բացակայության պայմաններում, դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, բռնության ու հատուկ միջոցների ապօրինի գործադրմամբ, ցրել են նստացույցը՝ Ազատության հրապարակից հարկադրաբար հեռացնելով, այդ թվում՝ գիշերելու համար տեղադրված վրաններում քնած հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարներին:
Ոստիկանության այլ պաշտոնատար անձանց հետ հանցակցությամբ իրենց ենթակա ստորաբաժանման ծառայողների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու՝ Երևան քաղաքի «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու առերևույթ հանցավոր արարքի կազմակերպման համար դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Մելքոնյանի, վերջինիս տեղակալ Վալերիյ Օսիպյանի, նույն գնդի վաշտի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Կարեն Մովսիսյանի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի մարտի 3-ին դատախազը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով մեկ այլ մեղադրյալ՝ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հովհաննես Թամամյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը: Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Հովհաննես Թամամյանն առանց որևէ հիմնավորման, 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ՀՀ ոստիկանության ծառայողներին հանձնարարել է ծեծի ենթարկել Երևանի Ազատության հրապարակում իրականացվող հանրահավաքի մասնակից Է․Ա․-ին և տեղափոխել ՀՀ ոստիկանության՝ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն։
Իսկ 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը վերացրել էր Ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը: Սաշա Աֆյանի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Սաշա Աֆյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2026 թվականի հունվարի 9-ին հանձնվել են դատարան:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Прокурор передала в суд материалы уголовного дела в отношении обвиняемых по делу «1 марта» Валерия Осипяна и Роберта Мелконяна
06/03/2026 17:13
6 марта 2026 года прокурор, утвердив обвинительное заключение, передала в суд материалы уголовного дела в отношении обвиняемых по делу «1 марта»: Роберта Мелконяна, занимавшего в 2008 году должность командира полка патрульно-постовой службы управления полиции города Еревана, его заместителя Валерия Осипяна, а также командира взвода того же батальона Карена Мовсисяна.
Напомним, что по результатам расследования, проводимого Антикоррупционным комитетом в рамках уголовного дела, связанного с событиями 1–2 марта 2008 года в Ереване, установлено: в ходе подготовки и проведения очередных выборов президента Республики Армения 19 февраля 2008 года были зафиксированы нарушения, вследствие которых начиная с 20 февраля 2008 года на Площади Свободы в Ереване также были организованы и проведены мирные собрания граждан, гарантированные Конституцией.
С целью препятствования мирной акции на Площади Свободы, а также проведения собраний на указанной площади, по явно незаконному приказу начальника полиции Республики Армения 1 марта 2008 года примерно в 06:30 сотрудники полиции, включая личный состав патрульно-постового батальона управления полиции города Еревана под командованием Роберта Мелконяна, при участии его заместителя Валерия Осипяна, командиров взводов батальона и при организации и приказе заместителя начальника полиции Саши Афяна, вне рамок своих полномочий, без наличия оснований, предусмотренных Законом РА «О полиции», применили насилие и специальные средства, разогнали сидячую забастовку, насильственно удалив с площади, в том числе сотни мирных протестующих, находившихся в палатках для ночевки.
Прокурор возбудила публичное уголовное преследование в отношении Роберта Мелконяна, Валерия Осипяна и Карена Мовсисяна по части 2 статьи 38-309 Уголовного кодекса РА от 18 апреля 2003 года за организованное с участием других должностных лиц превышение полномочий с применением насилия и специальных средств в целях разгона мирной акции на Площади Свободы в Ереване.
6 марта 2026 года прокурор утвердила обвинительное заключение и направила материалы уголовного дела в суд в отношении Роберта Мелконяна, Валерия Осипяна и Карена Мовсисяна.
Напомним также, что 3 марта 2026 года прокурор утвердил обвинительное заключение и передал в суд материалы уголовного дела в отношении другого обвиняемого по делу «1 марта» — первого заместителя начальника Главного управления криминальной полиции РА Ованнеса Тамамяна. Расследованием установлено, что Тамамян без оснований в ранние утренние часы 1 марта 2008 года поручил сотрудникам полиции избить участника митинга на Площади Свободы Е. А. и доставить его в Главное управление по борьбе с организованной преступностью.
Ранее, 11 августа 2025 года, генеральный прокурор РА Анна Вардапетян отменила решение от 30 января 2020 года о прекращении уголовного преследования в отношении бывшего заместителя начальника полиции Саши Афяна. В отношении Афяна было возбуждено уголовное преследование по части 2 статьи 38-309 УК РА. Материалы уголовного дела в отношении Афяна, утвержденные обвинительным заключением, были переданы в суд 9 января 2026 года.
Примечание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, и подтверждена вступившим в законную силу судебным решением.