Դատախազությունը պահանջում է Վալերիյ Օսիպյանից բռնագանձել 4 անշարժ և շարժական գույք, դրամական միջոցներ
06/03/2026 17:31
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վալերիյ Օսիպյանից և նրա հետ փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• Երևան քաղաքում գտնվող 3 անշարժ գույք, որից 2-ը գտնվում են Կենտրոն վարչական շրջանում (անշարժ գույքերի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 125 միլիոն 580 հազար դրամ է).
• 1 շարժական գույք.
• 48 միլիոն դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
• 8 միլիոն դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

Прокуратура требует конфисковать у Валерия Осипяна четыре недвижимых и движимых имущества, а также денежные средства
06/03/2026 18:12
Антикоррупционный суд принял к производству очередной иск Генеральной прокуратуры о взыскании имущества, приобретённого незаконным путём.
Управление Генеральной прокуратуры по делам о взыскании имущества незаконного происхождения обратилось в суд с требованием конфисковать у бывшего начальника полиции РА Валерия Осипяна и связанного с ним лица в пользу Республики Армения имущество и денежные средства:
• 3 недвижимых объекта в Ереване, из которых 2 расположены в административном районе «Кентрон» (кадастровая стоимость, близкая к рыночной, составляет 125 млн 580 тыс. драмов);
• 1 движимое имущество;
• 48 млн драмов — остаток незаконных денежных средств;
• 8 млн драмов, которые не подтверждаются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю или не подлежат идентификации, подлежат взысканию.