«Ընդհանուր առմամբ, Իրանից Հայաստան տեղափոխվող ՀՀ քաղաքացիների՝ սովորականից էապես տարբերվող հոսք չի նկատվել». ԱԳՆ խոսնակ
06/03/2026 21:08
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել է.
«Ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր՝ Իրանում ՀՀ դեսպանությանը դիմել են Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող երկու քաղաքացիներ։ Նրանցից մեկն առանց խոչընդոտների վերադարձել է Հայաստան։ Երկրորդ քաղաքացու վերադարձի կազմակերպման գործընթացը շարունակվում է, և դեսպանությունը նրա հետ գտնվում է մշտական կապի մեջ։
Դեսպանությունն օրական ստանում է միջինում 15-20 հեռախոսազանգ, որոնք հիմնականում վերաբերում են Հայաստան-Իրան սահմանի անցանելիությանը։ Իրանից Հայաստան և Հայաստանից Իրան սահմանային անցումները հայաստանյան կողմում իրականացվել են բնականոն ռեժիմով։
Ընդհանուր առմամբ, Իրանից Հայաստան տեղափոխվող ՀՀ քաղաքացիների՝ սովորականից էապես տարբերվող հոսք չի նկատվել:
Իրանում կապի սահմանափակումներով պայմանավորված՝ ՀՀ դեսպանությունը նաև աջակցում է Իրանում գտնվող հայերի վերաբերյալ տեղեկությունների փոխանցմանը նրանց հարազատներին։
Բացի ՀՀ քաղաքացիներից, դեսպանությանն են դիմում նաև օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ Հայաստան մուտքի հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով։ Նրանց տրամադրվում են համապատասխան պարզաբանումներ և անհրաժեշտ ուղղորդումներ։
Միաժամանակ, դեսպանությունն անհրաժեշտ աջակցություն է ցուցաբերում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դիվանագետներին և նրանց ընտանիքների անդամներին՝ ըստ անհրաժեշտության Հայաստանի տարածքով դեպի իրենց երկրներ վերադարձի կազմակերպման հարցում»։

В целом не наблюдается потока граждан Армении, прибывающих из Ирана, который существенно отличался бы от обычного — пресс-секретарь МИД
06/03/2026 21:29
С начала военных действий в посольство Армении обратились два гражданина, имеющие гражданство Республики Армения. Один из них без препятствий вернулся в Армению. Процесс организации возвращения второго гражданина продолжается, и посольство поддерживает с ним постоянную связь. Об этом сообщила пресс-секретаря МИД Армении Ани Бадалян.
«Посольство ежедневно получает в среднем 15–20 телефонных звонков, которые в основном касаются проходимости армяно-иранской границы. Переходы через границу из Ирана в Армению и из Армении в Иран на армянской стороне осуществляются в обычном режиме.
В целом не наблюдается потока граждан Армении, прибывающих из Ирана, который существенно отличался бы от обычного.
В связи с ограничениями связи в Иране посольство также помогает передавать родственникам информацию о находящихся там армянах.
Помимо граждан Армении, в посольство обращаются и иностранные граждане, чтобы получить информацию о возможностях въезда в Армению. Им предоставляются соответствующие разъяснения и необходимые рекомендации.
Одновременно посольство оказывает необходимую поддержку дипломатам ряда дипломатических представительств, аккредитованных в Исламской Республике Иран, а также членам их семей — при необходимости в организации их возвращения на родину через территорию Армении», — говорится в сообщении.