Փորձ է արվում Իրանի հյուսիսում Ադրբեջանով լարվածություն բորբոքել
Ադրբեջանը փորձում է զարգացնել հակաիրանյան թեման. ԱԹՍ-ների` Նախիջևանում իրականացված հարվածների հաջորդ սերիան է թողարկվել, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հիմա էլ Բաքվում պնդում են, որ Իրանը փորձել է ահաբեկչություններ իրականացնել Ադրբեջանի տարածքում, այդ թվում` Բաքու-Ջեյհան նավթամուղը պայթեցնել:
Ակնհայտորեն փորձ է կատարվում Իրանի հյուսիսում Ադրբեջանով լարվածություն բորբոքել, իսկ թե սցենարով դա ինչ վերջնակետի կհասնի` դեռ պարզ չէ:
Իսկ Նախիջևանի ԱԹՍ հարձակումների ֆոնին Երևանից Բաքու շնչակտուր զանգ անողներն ու մտահոգվողները շատ շուտ մոռացան ընդամենը մի քանի տարի առաջ Արցախն ու Հայաստանը խոցող ադրբեջանական ԱԹՍ-ների, արկերի և հրթիռների մասին»։

Пытаются спровоцировать напряжённость на севере Ирана с использованием Азербайджана
Азербайджан пытается развивать антииранскую повестку. Об этом написал депутат Национального собрания Тигран Абрамян, отметив, что опубликована очередная серия сообщений об ударах БПЛА в Нахичевани.
«Теперь в Баку утверждают, что Иран якобы пытался совершить теракты на территории Азербайджана, в том числе взорвать нефтепровод Баку–Джейхан.
Очевидно, предпринимается попытка спровоцировать напряжённость на севере Ирана с использованием Азербайджана, однако пока не ясно, к какой конечной точке приведёт этот сценарий.
На фоне атак беспилотников на Нахичевань те, кто из Еревана в панике звонил в Баку и выражал обеспокоенность, очень быстро забыли о том, как всего несколько лет назад азербайджанские беспилотники, снаряды и ракеты наносили удары по Арцаху и Армении», — написал Абрамян.