ՀՀ դեսպանության հետ կապ է հաստատել Կատարի տարածքում տարանցիկ գտնվող ՀՀ 41 քաղաքացի
Ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր Կատարում ՀՀ դեսպանության հետ կապ է հաստատել Կատարի տարածքում տարանցիկ գտնվող ՀՀ 41 քաղաքացի, ում հետ կապը կրում է մշտական բնույթ, գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։
Նա նշել է, որ նշյալ քաղաքացիներից 38-ի համար, ովքեր ճամփորդելիս են եղել «Qatar Airways»-ի միջոցով, ավիաընկերության կողմից ապահովվել են կեցության, սնունդի բոլոր պայմանները։
Քաղաքացիներից երկուսը դեղորայքի կարիք են ունեցել. համապատասխան աջակցությունը ցուցաբերվել է Դոհայում ՀՀ դեսպանության կողմից։
Մարտի 6-ին դեսպանությունում կազմակերպվել է քննարկում՝ Դոհայում մնացած ՀՀ բոլոր քաղաքացիների մասնակցությամբ։ Դեսպանության կողմից գնահատվել են կարիքները։
Կատարի տարածքում է գտնվում ևս 3 քաղաքացի, ում պարագայում ևս դիտարկվում են վերադարձի հնարավոր տարբերակներ։
«Qatar Airways» ընկերության մարտի 9-ի չվացուցակի մեջ այս պահի դրությամբ ներառված է դեպի Երևան չվերթը։

41 гражданин Армении, находящихся транзитом в Катаре, связались с посольством Республики Армения
С начала военных действий 41 гражданин Армении, находящийся транзитом в Катаре, связался с посольством Республики Армения. С ними поддерживается постоянная связь, сообщила пресс-секретарь МИД Армении.
Отмечается, что для 38 из этих граждан, которые путешествовали рейсом авиакомпании Qatar Airways, авиакомпания обеспечила все необходимые условия проживания и питания.
Двое граждан нуждались в лекарствах — соответствующая помощь была оказана посольством Армении в Дохе.
6 марта в посольстве была организована встреча с участием всех граждан Армении, оставшихся в Дохе. Представители дипмиссии оценили их потребности и текущую ситуацию.
Также в Катаре находятся ещё 3 гражданина Армении, для которых сейчас рассматриваются возможные варианты возвращения на родину.