Ովքեր են հունիսի ընտրությունների դիտորդները
«ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մարտի 9-ի արտահերթ նիստում բավարարել է «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի՝ ՀՀ ԱԺ 2026 թվականի հերթական ընտրությունները համատեղ դիտարկելու դիմումը։
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի ներքո հանդես են գալիս «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական հասարակական կազմակերպությունը, «Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» հասարակական կազմակերպությունը, «Ուղղակի Ժողովրդավարություն» Ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման հասարակական կազմակերպությունը։
ԿԸՀ ավտոմատացված համակարգը թույլ չի տալիս նույն անձին հավատարմագրումից հետո հանդես գալ այլ կարգավիճակով․ որպես դիտորդ հավատարմագրված անձը չի կարող կրկին գրանցվել համակարգում, օրինակ որպես ԶԼՄ։ Ցանկացած նման իրավիճակում ԿԸՀ-ն կարող է վերջինիս զրկել հավատարմագրումից»։

Кто будет наблюдателями на парламентских выборах в июне?
Центральная избирательная комиссия РА сообщила, что на внеочередном заседании 9 марта была удовлетворена заявка общественного объединения «Независимый наблюдатель» на совместное наблюдение за очередными выборами в Национальное собрание РА 2026 года.
В состав объединения «Независимый наблюдатель» входят:
• консультационная общественная организация «Союз информированных граждан»,
• общественная организация «Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи»,
• общественная организация по укреплению институтов демократии «Прямая демократия».
Автоматизированная система ЦИК не позволяет одному и тому же лицу участвовать в аккредитации в разных статусах: лицо, аккредитованное как наблюдатель, не может повторно зарегистрироваться, например, как представитель СМИ. В случае нарушения этих правил ЦИК имеет право лишить аккредитации.