Դատարանում կքննարկվի կարգալույծ Ստեփան Ասատրյանի գործով հայցի ապահովումը վերացնելու հարցը
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր կքննարկվի կարգալույծ Ստեփան Ասատրյանի ներկայացրած հայցի ապահովումը վերացնելու հարցը։ Դատական նիստը նշանակված է ժամը 16:30-ին՝ Էջմիածնի նստավայրում, նախագահող դատավորն է Սիմա Աբովյանը։
Հիշեցնենք՝ խոսքը վերաբերում է Ասատրյանի՝ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու դեմ ներկայացրած հայցին, որով նա վիճարկում է Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությունը՝ իրեն կարգալույծ հռչակելու վերաբերյալ։
Ավելի վաղ դատարանը, որպես հայցի ապահովման միջոց, պարտավորեցրել էր Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցուն և այլ անձանց ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտների ապահովել Ստեփան Արտակի Ասատրյանի (Տ. Արամ քահանա Ասատրյանի) պաշտոնավարումը Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում։ Այսօր նախատեսված նիստում կքննարկվի այդ ապահովման միջոցը վերացնելու հարցը։
Հիշեցնենք, որ կարգալույծ նախկին հոգևորական Տ. Արամ քահանա Ասատրյանը դատարան է դիմել՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Ամենայն հայոց կաթողիկոսի 2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ի թիվ 1042 հայրապետական տնօրինությունը՝ իրեն կարգալույծ հռչակելու մասին։
Հայցով նա նաև պահանջում է վերականգնել իրեն Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում։ Գործը մակագրվել է դատավոր Սիմա Աբովյանին, իսկ պատասխանող կողմը «Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցի» ԿԿ-ն է։

В суде будет рассмотрен вопрос снятия обеспечения иска по делу лишенного сана Степана Асатряна
Сегодня в суде первой инстанции Армавирской области будет рассмотрен вопрос об отмене обеспечительных мер по иску лишенного сана Степана Асатряна. Заседание назначено на 16:30 в Эчмиадзинском здании суда, председательствует судья Сима Абовян.
Напомним, речь идёт об иске Асатряна против Армянской Апостольской Церкви, в котором он оспаривает патриаршее распоряжение Католикоса Всех Армян о его отлучении от церкви.
Ранее суд, в качестве меры обеспечения иска, обязал Армянскую Апостольскую Церковь и других лиц полностью и без препятствий обеспечить исполнение Степаном Артаковичем Асатряном (священник отец Арам Асатрян) обязанностей настоятеля монастыря Св. Ованаванк. На сегодняшнем заседании планируется рассмотреть вопрос о снятии этой меры обеспечения иска.
Напомним, что лишенный сана бывший священник отец Арам Асатрян обратился в суд с требованием признать недействительным патриаршее распоряжение Католикоса всех армян №1042 от 21 октября 2025 года, которым он был лишён сана, а также восстановить его на посту настоятеля монастыря Св. Ованаванк.