Փաշինյանը ելույթ կունենա Եվրախորհրդարանում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չորեքշաբթի օրը ելույթ կունենա Եվրախորհրդարանում. այս մասին տեղեկանում ենք Եվրախորհրդարանի կայքից։
«Փաշինյանի ելույթը տեղի է ունենում 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, որոնք, ինչպես սպասվում է, կորոշեն երկրի արագ զարգացող հարաբերությունների ապագա ընթացքը ԵՄ-ի հետ և հարևան Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը։ ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է Բաքվի հետ երկարատև խաղաղության հասնելուն և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, Արևմուտքի հետ մերձեցմանը և ապագայում ԵՄ-ին հնարավոր անդամակցությանը», - ասվում է կայքում։
Նաև նշվում է, որ Եվրամիությունն այժմ ներգրավված է Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեջ։ ԵՄ-ՀՀ գագաթնաժողովը նախատեսված է մայիսի 5-ին։

Пашинян выступит в Европарламенте
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступит перед Европарламентом в среду, сообщается на сайте Европейского парламента.
"Выступление Пашиняна состоится в преддверии парламентских выборов в Армении 7 июня 2026 года, которые, как ожидается, определят дальнейший путь развития быстро меняющихся отношений страны с ЕС и мирного процесса с соседним Азербайджаном. Правительство Армении привержено достижению прочного мира с Баку и нормализации отношений с Турцией, сближению с Западом и возможному будущему вступлению в ЕС", - говорится на сайте.
Отмечается, что в настоящее время Европейский союз ведет диалог с Арменией по либерализации визового режима, а на 5 мая запланирован саммит ЕС-Армения.
Это будет второе выступление Пашиняна в Европейском парламенте после предыдущего визита в 2023 году.