Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ մեկնարկել է Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը
Մարտի 10-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ, սկսվեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը, հայտնում են Մայր Աթոռից։
Տերունական աղոթքից հետո Գերագույն հոգևոր խորհրդի հոգևորական և աշխարհական անդամներին իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները փոխանցեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` հայցելով Սուրբ Հոգու առաջնորդությունը ժողովի բարեհաջող և արդյունավետ ընթացքի համար։
ԳՀԽ օրակարգում ընդգրկված են Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի գումարման ու կազմակերպչական աշխատանքներին, Եկեղեցու հովվական, կրթական, կանոնական, վարչական, կարգապահական, սոցիալական առաքելությանը վերաբերող հարցեր:
Քննարկման առարկա կդառնան նաև եկեղեցական կյանքը հուզող խնդիրները։
Ըստ ընդունված կարգի՝ Գերագույն հոգևոր խորհրդին կներկայացվի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի 2025 թվականի գործունեության տեղեկագիրը, կլսվեն հոգևոր-վարչական գործունեության զեկույցը, ֆինանսական հաշվետվությունը և վերստուգիչ հանձնախմբի տարեկան հաշվետվությունը:

Под председательством Католикоса всех армян началось заседание Высшего духовного совета
10 марта в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Его Святейшества Гарегина II, Верховного Патриарха и Католикоса всех армян, началось заседание Высшего духовного совета, сообщили в Святом Эчмиадзине.
После молитвы Католикос всех армян благословил духовных и светских членов Совета и передал им свои пожелания, призвав Святого Духа руководить успешным и плодотворным проведением заседания.
В повестке Высшего духовного совета — вопросы, касающиеся созыва и организационной работы Церковно-представительного собрания, пастырской, образовательной, канонической, административной, дисциплинарной и социальной миссии Церкви.
Также будут обсуждаться актуальные проблемы церковной жизни.
В соответствии с установленной процедурой на рассмотрение Высшего духовного совета будет представлен отчет Первопрестольного Святого Эчмиадзина о деятельности за 2025 год, заслушаны отчеты о духовно-административной деятельности, финансовый отчет и годовой отчет ревизионной комиссии.