ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու ընտրությունից առաջ անհրաժեշտ է համախմբվածություն և փողոցային պայքար․ Արտակ Զաքարյան
10/03/2026 10:58
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Հարգելի ընդդիմադիր հանրություն,
Վստահ եմ, որ գրեթե բոլորիդ ցանկությունը մեկն է՝ ազատվել այս իշխանություններից: Բայց հասկանալ է պետք, որ միայն այդ ցանությունը բավարար չէ: Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու՝ ընտրություններից առաջ անհրաժեշտ է համախմբվածություն և փողոցային պայքար: Այլապես՝ ՔՊ-ն կեղծելու է ձեր ցանկությունները և թքած ունի յուրաքանչյուրիդ քվեի վրա: Այդ քվեները պահելու և դրանք կյանքի կոչելու համար, ընտրության նախաշեմին ու դրանից հետո անհրաժեշտ է լայն համախմբում և փողոցային պայքար:
Վերջերս ՔՊ-ն անտեղի ոգևորվել էր ամերիկյան IRI-ի մի սոցհարցմամբ, որի պարագայում, ինձ հասած տվյալներով, անչափ մեծ են եղել հարցումից հրաժարվածների թիվը: Մասնագետները նշում են, որ մարդկանց մի որոշ հատված սովորաբար հրաժարվում է մասնակցել այս կամ այն հարցմանը: IRI-ի հայաստանյան վերջին հարցման պարագայում այդ թիվը գրեթե կրկնակի անգամ մեծ է (զանգերի ճնշող մեծամասնությունը (10/7) հրաժարվել է ընդհանրապես խոսել):
Սա վկայում է այն մասին, որ մարդիկ ապրում են վախի, հիասթափության ու անորոշության մթնոլորտում: Որ մարդիկ այլևս ոչնչից ակնկալիք չունեն ու հավատ չունեն: Սա խոսում է այն մասին, որ մարդկանց մի ստվար հատված, վախենում, խուսափում կամ անիմաստ է համարում անգամ իր կարծիքը փոխանցել սոցհարցումներին:
Եվ այս պարագայում ո՞վ ունի երաշխիք, որ կեղծիքների վրա կառուցված և ստերով սնվող իշխանությունը հայրենիքը հանձնելուց հետո հանդուրժելու է քվեատուփի պարունակությունը: Ո՞վ է այն միամիտ ընդդիմադիրը, ով ութ տարվա աղետներից, բռնաճնշումներից, քաղբանտարկյալներից ու ատելության պառակտիչ մթնոլորտից հետո պատրաստ է հավատալ ընտրական հաղթանակին:
Ստացվել է այնպես, որ ընտրություններով հաղթելու ճանապարհն անցնում է օրինական ու միասնական պայքարով վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթացով:
ՔՊ-ն, եթե չունենա վարչապետի պաշտոն, 10 օր հետո ընտրություններում կհավաքի 1,7% ձայն: Հետխորհրդային և արևելաեվրոպական երկրներում պատկերը գրեթե նույնն է: Մեզ մոտ՝ ավելի սարսափելի»,-գրել է նա։

Каждому гражданину Армении перед выборами необходимы консолидация и уличная борьба — Артак Закарян
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян написал на своей странице в Facebook:
«Уважаемая оппозиционная общественность,
Уверен, что желание почти всех из вас одно — избавиться от этой власти. Однако нужно понимать, что одного лишь желания недостаточно. Каждому гражданину Армении перед выборами необходимы консолидация и уличная борьба. В противном случае партия "Гражданский договор" исказит ваши желания и попросту наплюёт на голос каждого из вас. Чтобы сохранить эти голоса и воплотить их в жизнь, накануне выборов и после них необходимы широкая консолидация и уличная борьба.
Недавно представители "Гражданского договора" безосновательно воодушевились результатами одного социологического опроса американского института IRI. Однако, по имеющимся у меня данным, число отказавшихся участвовать в этом опросе было чрезвычайно высоким. Специалисты отмечают, что определённая часть людей обычно отказывается участвовать в тех или иных опросах. В случае последнего опроса IRI в Армении это число оказалось почти вдвое выше обычного (подавляющее большинство полученных звонков — 7 из 10 — вообще отказались разговаривать).
Это свидетельствует о том, что люди живут в атмосфере страха, разочарования и неопределённости. Люди больше ничего не ожидают и ни во что не верят. Это также говорит о том, что значительная часть общества боится, избегает или считает бессмысленным даже выражать своё мнение в социологических опросах.
И в такой ситуации у кого есть гарантия, что власть, построенная на фальсификациях и питающаяся ложью, после сдачи Родины будет терпимо относиться к содержимому избирательных урн? Кто тот наивный оппозиционер, который после восьми лет катастроф, репрессий, политзаключённых и атмосферы раскола и ненависти готов верить в победу на выборах?
Получилось так, что путь к победе на выборах проходит через законную и единую борьбу — процесс выражения недоверия премьер-министру.
Если партия "Гражданский договор" не получит пост премьер-министра, через 10 дней на выборах она наберёт 1,7% голосов. В постсоветских и восточноевропейских странах картина почти такая же. У нас — ещё хуже», — написал он.