«Արցախցիներից պահանջում են փոխանցել դրամական միջոցներ». Զոհված զինծառայողների և պահեստի պայթյունից մահացածների հարազատները խարդախության զոհ են դարձել
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտարարություն է տարածել.
«Հարգելի՛ արցախցիներ,
Տեղեկացնում ենք, որ ֆեյսբուքյան կեղծ օգտատերերը սոցիալապես անապահով արցախցիներին աջակցություն տրամադրելու նախապայմանով, խոցելի խմբերում գտնվող արցախցիներից տարբեր եղանակներով պահանջում են իրենց հաշվին փոխանցել տարբեր չափերի դրամական միջոցներ։
Մեր հայրենակիցները խարդախության զոհ են դառնում նաև ՀՀ ՆԳՆ ՄՔԾ կողմից քաղաքացիություն ստանալու հայտերը առցանց լրացնելու ընթացքում` կեղծ օգտատերերի կողմից վճարի դիմաց աջակցություն տրամադրելու խոստումներին հավատալով:
Առավել ցավալին այն է, որ խարդախության զոհ են դարձել հիմնականում զոհված զինծառայողների և ՎՔՆ պահեստի պայթյունի հետևանքով մահացած անձանց հարազատները, որոնց խոցելի վիճակից էլ օգտվել են կեղծ օգտատերերը։
Խնդրում և հորդորում ենք չտրվել նման առաջարկներին։ Արցախցիների համար կազմակերպվող միջոցառումները հրապարակվում են տեղեկատվական շտաբի միջոցով և դրանց մասնակցելու համար որևէ ֆինանսական նախապայման լինել չի կարող։
ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում արդեն հավաքագրվում են տվյալներ՝ հետագա ընթացքավորման նպատակով։ Հետևաբար, խնդրում ենք նշված երևույթին առնչված բոլոր անձանց կապ հաստատել մեզ հետ։
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ գործող աշխատանքային խմբերը շարունակում են իրավախորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել մեր հայրենակիցներին՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու ամբողջ գործընթացի վերաբերյալ, որը ներառում է նաև էլեկտրոնային համակարգի (mcs-citizenship) միջոցով քաղաքացիություն ստանալու հայտերի ներկայացման գործընթացը։
Իրավախորհրդատվական օգնություն ստանալու կամ հայտերը առցանց ներկայացնելու նպատակով կարող եք այցելել Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչություն կամ զանգահարել ստորև նշված հեռախոսահամարներով. 099 948 765, 091 948 765

«От арцахцев требуют перевести денежные средства»: родственники погибших военнослужащих и погибших в результате взрыва на складе бензина стали жертвами мошенничества
Информационный штаб Арцаха распространил заявление:
«Уважаемые жители Арцаха!
Сообщаем, что фейковые аккаунты в Facebook, под предлогом предоставления помощи социально уязвимым гражданам Арцаха, требуют от различных категорий граждан переводить деньги на свои счета.
Наши соотечественники становятся жертвами мошенников также при заполнении онлайн-заявок на получение гражданства РА через Службу по вопросам миграции и гражданства МВД РА, веря обещаниям фейковых пользователей предоставить поддержку за плату.
Особенно печально, что жертвами мошенничества стали родственники погибших военнослужащих и лиц, погибших в результате взрыва на складе бензина, злоумышленники воспользовались их уязвимым положением.
Просим и настоятельно рекомендуем не поддаваться таким предложениям. Мероприятия, организуемые для жителей Арцаха, публикуются исключительно через информационный штаб, и участие в них не требует каких-либо финансовых условий.
В Постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения уже собираются данные для дальнейшего реагирования. Просим всех, кто столкнулся с указанным явлением, связаться с нами.
Одновременно действующие рабочие группы продолжают предоставлять юридическую поддержку нашим соотечественникам по полному процессу получения гражданства Армении, включая подачу заявок через электронную систему (mcs-citizenship).
Для получения юридической помощи или подачи онлайн-заявок можно обратиться в Постоянное представительство Республики Арцах в РА или позвонить по телефонам: 099 948 765, 091 948 765.