Ալիևը հաստատել է՝ Նախիջևանի Սահմանադրությունից կհանվեն Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերին հղումները
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունները:
Սահմանադրության նախաբանից հեռացվում են 1921 թվականի Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերի մասին հիշատակումները։
Նախկինում Նախիջևանի Սահմանադրության տեքստում նշվում էր, որ նրա ինքնավարության հիմքերը դրվել են ներկայումս գործող Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերով, որոնք կնքվել են, համապատասխանաբար, 1921 թվականի մարտի 16-ին և հոկտեմբերի 13-ին։
Ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալության փոխանցմամբ՝ փոփոխված Սահմանադրության հիմքում այժմ դրված են Ադրբեջանի պետական անկախությանը վերաբերող փաստաթղթերը՝ 1991 թվականի օգոստոսի 30-ի «Ադրբեջանի պետական անկախության վերականգնման մասին» հռչակագիրը, 1991 թվականի հոկտեմբերի 18-ի «Ադրբեջանի պետական անկախության մասին» սահմանադրական ակտը, ինչպես նաև Ադրբեջանի գործող Սահմանադրությունը, որը ընդունվել է 1995 թվականի նոյեմբերի 12-ի հանրաքվեով։
1921 թվականի Մոսկվայի պայմանագիրը կնքվել էր Խորհրդային Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև և փաստացի հիմք էր դրել Կովկասի ներկայիս սահմաններին։ Այդ պայմանագրով Նախիջևանը սահմանվեց որպես ինքնավար տարածք Ադրբեջանի հովանու ներքո՝ առանց այն երրորդ կողմին փոխանցելու իրավունքի։
Նույն տարվա Կարսի պայմանագիրը իրավականորեն ամրագրեց Նախիջևանի կարգավիճակը։ Այն ստորագրվել էր Թուրքիայի և խորհրդային Կովկասյան հանրապետությունների՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Վրաստանի միջև՝ Ռուսաստանի մասնակցությամբ։ Այդ պայմանագրով վերջնականապես ձևակերպվել էին նաև Նախիջևանի սահմանները, որոնք հիմնականում պահպանվել են մինչև այսօր։

Алиев подтвердил: из Конституции Нахичеванской АР будут исключены упоминания Москвоского и Карсского договоров
10/03/2026 15:09
Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил изменения в Конституции Нахичеванской Автономной Республики.
Из преамбулы Конституции будут исключены упоминания о Москвоском и Карсском договорах 1921 года.
Ранее текст Конституции Нахичеванской АР указывал, что основы ее автономии были заложены международными договорами — Московским договором от 16 марта 1921 года и Карсским договором от 13 октября 1921 года, которые действуют и поныне.
По данным азербайджанского агентства APA, "в новой редакции отмечается, что Нахчыванская Автономная Республика является неотъемлемой составной частью Азербайджанской Республики. Основу данной Конституции Нахчыванской Автономной Республики составляют принципы, закреплённые в Декларации «О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики» от 30 августа 1991 года и в Конституционном акте «О государственной независимости Азербайджанской Республики» от 18 октября 1991 года, а также Конституция Азербайджанской Республики, принятая на всенародном референдуме 12 ноября 1995 года".
Москвоский договор 1921 года был заключён между Советской Россией и Турцией и фактически заложил основу современных границ Кавказа. Согласно этому договору Нахичевань определялась как автономная территория под покровительством Азербайджана, без права передачи третьим сторонам.
Карсский договор того же года юридически закрепил статус Нахичевани. Он был подписан Турцией и советскими кавказскими республиками — Азербайджаном, Арменией и Грузией — при участии России. Договор окончательно установил границы Нахичевани, которые в основном сохраняются до настоящего времени.