ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը փաստում է՝ Ադրբեջանն ավերում է հայկական պատմամշակութային ժառանգության նմուշները, բռնության ենթարկում հայ քրիստոնյա բանտարկյալներին
10/03/2026 19:03
ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի այս տարվա զեկույցն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում տիրող իրավիճակին, գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նա մանրամասնել է՝ զեկույցի հեղինակները ներառել են Ադրբեջանը Հատուկ դիտարկման ցանկում ( Special Watch List )։
Զեկույցում, մասնավորապես արձանագրված է՝
«Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում գտնվող պատմական հայկական կրոնական վայրերը շարունակում են վտանգված մնալ Ադրբեջանի կողմից:
Հուլիսի դրությամբ արբանյակային պատկերները բացահայտել են 8 ավերված և ևս 10 վնասված կրոնական վայրեր, ներառյալ՝ եկեղեցիներ, գերեզմանատներ և այլ արտեֆակտներ:
Բացի այդ, ընտանիքի անդամները հայտնել են, որ հայ բանտարկյալներին արգելվում է ստանալ կրոնական իրեր, ինչպիսիք են Աստվածաշունչը, սակայն Ադրբեջանի կառավարությունը պնդում է, որ բանտարկյալները հասանելիություն ունեն կրոնական նյութերին:
Ավելին, զեկույցի հեղինակներից մեկը կցել է հատուկ կարծիք՝
Լեռնային Ղարաբաղից մոտ երկու տասնյակ հայ քրիստոնյա բանտարկյալներ, որոնք դատվել են փակ դռների հետևում՝ առանց համապատասխան իրավաբանական խորհրդատվության, ենթարկվել են ծեծի, հոգեբանական բռնության, բժշկական օգնության և պատշաճ սննդի հասանելիության բացակայության, Աստվածաշնչերի մերժման, և խաչի դաջվածքների՝ այրման միջոցով ջնջման»։

Комиссия США по международной религиозной свободе констатирует: Азербайджан уничтожает образцы армянского историко-культурного наследия и подвергает насилию заключённых армян-христиан
10/03/2026 19:45
В отчёте Комиссии США по международной религиозной свободе за этот год также рассматривается ситуация в Азербайджане, написал вице-президент РПА Армен Ашотян.
Он уточнил, что авторы отчёта включили Азербайджан в список специального наблюдения (Special Watch List).
В отчёте, в частности, отмечается:
• «Исторические армянские религиозные памятники в Нагорном Карабахе и прилегающих территориях продолжают оставаться под угрозой со стороны Азербайджана.
• По состоянию на июль спутниковые изображения выявили 8 разрушенных и ещё 10 повреждённых религиозных объектов, включая церкви, кладбища и другие артефакты.
• Кроме того, члены семей сообщили, что армянским заключённым запрещено получать религиозные предметы, такие как Библия, хотя правительство Азербайджана утверждает, что заключённые имеют доступ к религиозным материалам.
Более того, один из авторов отчёта приложил особое мнение:
Около двух десятков заключённых армян-христиан из Нагорного Карабаха, осуждённых за закрытыми дверями без надлежащей юридической консультации, подверглись побоям, психологическому насилию, лишению доступа к медицинской помощи и надлежащему питанию, отказу в Библиях, а также уничтожению татуировок с крестами путём выжигания».