«Պատրաստվո՞ւմ եք Նիկոլից մաքրել երկիրը. այս հարցից ընտրությանը պատրաստվող ընդդիմությունը խուսափել չի կարող». Միհրան Հակոբյան
10/03/2026 20:39
Հասարակական գործիչ Միհրան Հակոբյանը հարց է ուղղել հերթական ընտրություններին նախապատրաստվող ընդդիմությանը՝ ո՞րն է իրենց իրական նպատակը։
Հակոբյանն իր հրապարակման մեջ, մասնավորապես, նշել է.
«Երբ Նիկոլը խմբագիր էր, իսկ հետո պատգամավոր, հղում էր անում օդում կախված լուրերին: Հիմա Նիկոլը նման հղումների համար հատուկ հիմնարկներ ունի:  Նիկոլն օրինակ՝ ԱԱԾ անունից անձի՝ գործակալ լինելու մասին կեղծ տեղեկանք է հրապարակում… Նիկոլը նաև «արտաքին հետախուզության ծառայություն» անվամբ մի կրպակ ունի, որի անունից նույն ոճի կեղծիք է հրապարակում և դրա վրա հղումներ անում: Թե բա՝ հասեք, հիբրիդայինները վրա են տվել…
Ի՞նչ է Նիկոլը և ի՞նչ է Նիկոլի ուզածը, բոլորի համար պարզ է: Այ, թե ի՞նչ է ուզում դիկտատորի տնազի ընտրական ֆարսին մասնակցել պատրաստվող ընդդիմությունը, հասկանալի չէ: Ավելի շուտ՝ պարզաբանման կարիք կա. ընդդիմադիրները ցանկանում են Նիկոլի խորհրդարանում «ընդդիմություն», նույն ինքը՝ բոքսի տանձիկ աշխատե՞լ, թե՞ պատրաստվում են Նիկոլից մաքրել երկիրը:  Այս հարցից ընդդիմադիրները խուսափել չեն կարող: Չեն կարող, որովհետև Հայաստանի քաղաքական դաշտի թիվ մեկ դիֆիցիտ ապրանքն ազնվությունն է, ու մարդիկ ազնվության կարիք ունեն, ազնիվ խոսքի կարիք ունեն:  Մարդիկ նաև հավ չեն, որ հավատան ընդդիմադիրների «կտերին», թե ընտրության ճանապարհով հնարավոր է ազատվել արևմտյան տերերի հովանոցի տակ ծվարած Նիկոլից ու նրա ստեղծած ախոռապետությունից:
Մարդիկ տեսել են, թե ինչպես են ընդդիմադիրները 2021-ի ընտրությանը «գցել ոտքերին» ու հասկանում են, որ 2026-ի հունիսին ավելի ծանր ձևով են «գցելու ոտքերին»:  Այնպես որ՝ ընտրությանը պատրաստվող ընդդիմությունը պետք է հստակ պատասխանի. եթե իր նպատակը ոչ թե խորհրդարանում Նիկոլի մոտ չուչել աշխատելն է, այլ Նիկոլին լարելն է, ապա ինչ գործողություն կամ գործողությունների շարք է առաջարկում ժողովրդին:
Այս պահին կա փողոց+իմպիչմենտ սցենարը: Եթե սա չէ ճանապարհը, ապա ո՞րն է:
Սա պետք է պարզաբանեն ընդդիմադիրները, որովհետև «կատվի խաղը մինչև մարագն է», իսկ ազնվության դիֆիցիտով հեռու վազել չի ստացվելու»:

Собираетесь ли вы очистить страну от Никола? Оппозиция, готовящаяся к выборам, не сможет избежать этого вопроса — Мигран Акопян
Общественный деятель Мигран Акопян обратился с вопросом к оппозиции, готовящейся к очередным выборам, — какова их реальная цель.
В своей публикации Акопян, в частности, отметил:
«Когда Никол был редактором, а затем депутатом, он ссылался на слухи, витающие в воздухе. Теперь у Никола для подобных ссылок есть специальные структуры. Например, Никол публикует фальшивую справку от имени СНБ о том, что тот или иной человек является агентом… У Никола есть и своего рода "лавка" под названием "Служба внешней разведки", от имени которой публикуются аналогичные фальсификации, а затем на них же и ссылаются. Мол, посмотрите — гибридные силы уже атакуют…
Что представляет собой Никол и чего он хочет — всем понятно. А вот чего хочет оппозиция, готовящаяся участвовать в электоральном фарсе диктатора, — непонятно. Точнее, это требует разъяснения: хотят ли оппозиционеры работать "оппозицией" в парламенте Никола, фактически выполняя роль боксерской груши, или же они намерены очистить страну от Никола? От этого вопроса оппозиция уклониться не сможет. Не сможет, потому что главным дефицитом на политическом поле Армении является честность, а людям нужна честность, нужно честное слово.
Люди также не куры, чтобы верить "приманкам" оппозиции о том, что от Никола, укрывшегося под покровительством западных держав, и созданной им системы можно избавиться путем выборов.
Люди видели, как оппозиция "бросилась к ногам" на выборах 2021 года, и понимают, что в июне 2026 года это произойдет в еще более тяжелой форме. Поэтому оппозиция, готовящаяся к выборам, должна дать четкий ответ: если ее цель — не работать "чучелами" при Николе в парламенте, а противостоять ему, то какие именно действия или последовательность действий она предлагает народу?
На данный момент существует сценарий "улица + импичмент". Если это не тот путь, то какой?
Это должны разъяснить оппозиционеры, потому что "игра кошки длится лишь до амбара", а далеко уйти при дефиците честности не получится».