Հայաստանը պետք է դառնա տարածաշրջանային առաջատար՝ փրկարար ծառայության որակով և հագեցվածությամբ. «Առաջարկ Հայաստանին»
«Առաջարկ Հայաստանին» ՀԿ-ն արտակարգ իրավիճակների վերաբերյալ բարեփոխումների հայեցակարգ է ներկայացրել։
Հայաստանը գտնվում է արտակարգ իրավիճակների բարձր ռիսկայնությամբ աշխարհագրական գոտում, և անհրաժեշտ է մշտապես ունենալ համարժեք պատրաստվածություն, կանխարգելման և արձագանքման համարժեք համակարգեր։ «Առաջարկ Հայաստանին» նախագծի շրջանակներում ներկայացնում ենք քայլեր, որոնց իրականացումը թույլ կտա կարճ ժամանակում էապես ուժեղացնել արտակարգ իրավիճակների կառավարման ոլորտը։
1. Վերականգնել Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը՝ որպես ժամանակի ընթացքում կայացած արդյունավետ համակարգ։
2. Էապես բարձրացնել փրկարարի կարգավիճակը. սոցիալական երաշխիքներ, փրկարարի մասնագիտության հանդեպ հանրային հարգանքի և պատկառանքի ձևավորում։
3. Բացառել փրկարարական ծառայության օգտագործումը ներքաղաքական գործընթացներում։
4. Համակարգ վերադարձնել պրոֆեսիոնալներին. խոսքն այն մասնագետների մասին է, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով հեռացել կամ անարդարացիորեն հեռացվել են համակարգից։
5. Փրկարարական ծառայություններում կարևորել կանանց դերը և մասնակցությունը։
6. Բացառել կոչումների անարդար տրամադրումը։
7. Սոցիալական ապահովության երաշխիքներ. հաշվի առնելով պետության և հասարակության համար փրկարարների աշխատանքի բացառիկ կարևորությունը՝ պետությունը (մասնավորի հետ համագործակցությամբ) պետք է ունենա բնակարանային ապահովության ծրագիր, որի շրջանակներում ամեն տարի սահմանված քանակով աշխատակիցներ պետք է ստանան բնակարաններ։ Նույնը վերաբերում է ընտանիքների ապահովության մյուս բաղադրիչներին։
8. Փրկարար ծառայության աշխատակիցների համար մշտական անվճար դասընթացներ և վերապատրաստումներ՝ աշխարհի լավագույն մասնագիտական կենտրոններում։
9. Հայաստանը պետք է դառնա տարածաշրջանային առաջատար՝ փրկարար ծառայության որակով և հագեցվածությամբ։
10. ԱԻՆ վերազինում. Հայաստանում փրկարարական ծառայությունները պետք է ունենան ամենաժամանակակից, ամենավերջին տեխնիկական հագեցվածությունը՝ միջազգային համագործակցությամբ, օժանդակությամբ, պետական բյուջեի հաշվին։
11. Դրոնների փրկարարական ստորաբաժանում. ստեղծել դրոնների փոքր թիմ՝ անտառային հրդեհների հայտնաբերման, կորած մարդկանց որոնման, լեռնային փրկարարական աշխատանքների և այլ նպատակների համար։
12. Ստեղծել վերապատրաստված կամավորների ցանց մարզերում։ Նրանք կարող են օգնել որոնման աշխատանքներում, առաջին օգնության անհրաժեշտության և բնակչության տարհանման ժամանակ։
13. Հասարակության բոլոր սոցիալական և տարիքային խմբերի հետ պետք է անցկացնել քաղպաշտպանության ոլորտում իրազեկման և պատրաստվածության բարձրացման մշտական աշխատանք։ Բոլոր համակարգերը՝ կրթական հաստատություններից սկսած, պետք է գտնվեն ակտիվ, դինամիկ պատրաստման պրոցեսում՝ հատուկ ուղեցույցների, իրազեկման արշավների միջոցով, պատրաստ՝ արձագանքելու բոլոր հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին։

Армения должна стать региональным лидером по качеству и оснащённости спасательной службы — «Предложение для Армении»
ОО «Предложение для Армении» представила концепцию реформ об управлении чрезвычайными ситуациями.
Армения находится в географической зоне повышенных рисков чрезвычайных ситуаций, поэтому необходимо постоянно обеспечивать соответствующий уровень готовности, а также эффективные системы предотвращения и реагирования. В рамках проекта «Предложение для Армении» представлены шаги, реализация которых позволит в короткие сроки существенно укрепить сферу управления чрезвычайными ситуациями.
Восстановить Министерство по чрезвычайным ситуациям как эффективную систему, сформировавшуюся и доказавшую свою состоятельность с течением времени.
Существенно повысить статус спасателя — обеспечить социальные гарантии и формировать общественное уважение и престиж профессии спасателя.
Исключить использование спасательной службы во внутриполитических процессах.
Вернуть в систему профессионалов — специалистов, которые по тем или иным причинам покинули систему или были несправедливо из неё уволены.
Повысить роль и участие женщин в спасательных службах.
Исключить несправедливое присвоение званий.
Обеспечить социальные гарантии. Учитывая исключительную важность работы спасателей для государства и общества, государство (в сотрудничестве с частным сектором) должно реализовать программу жилищного обеспечения, в рамках которой ежегодно определённое число сотрудников будет получать квартиры. То же касается и других составляющих социальной защиты семей спасателей.
Организовать постоянные бесплатные курсы и повышение квалификации для сотрудников спасательной службы в лучших профессиональных центрах мира.
Армения должна стать региональным лидером по качеству и уровню оснащённости спасательной службы.
Модернизация системы МЧС. Спасательные службы в Армении должны быть оснащены самым современным техническим оборудованием при международном сотрудничестве и поддержке, а также за счёт государственного бюджета.
Подразделение спасательных дронов. Создать небольшую команду дронов для обнаружения лесных пожаров, поиска пропавших людей, проведения горных спасательных операций и других задач.
Создание сети подготовленных добровольцев в регионах. Они смогут помогать при поисковых операциях, оказании первой помощи и эвакуации населения.
Постоянная работа с населением по повышению осведомлённости и готовности в сфере гражданской обороны. Со всеми социальными и возрастными группами необходимо проводить системную работу по подготовке к чрезвычайным ситуациям. Все структуры — начиная с образовательных учреждений — должны находиться в активном и динамичном процессе подготовки с использованием специальных руководств и информационных кампаний, чтобы быть готовыми реагировать на любые возможные чрезвычайные ситуации.