Քաղաքական խոսույթով ընտրական օրենսգիրք չի փոխվում․ ԿԸՀ նախագահը՝ «Գյումրի 2» թույլ չտալու մասին (Տեսանյութ)
Քաղաքական խոսույթով ընտրական օրենսգիրք չի փոխվում, այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը՝ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին, թե ընտրությունների արդյունքներով ընդդիմության կոալիցիա կազմելու դեպքում Ընտրական օրենսգրքի որևէ կետ խախտվո՞ւմ է:
«Ընտրության արդյունքներով, եթե որևէ քաղաքական ուժ չի ստանա մեծամասնություն, բնականաբար, սկսվելու է կոալիցիայի կազմման փուլը: Սկզբից կոալիցիա կազմելու իրավունքը տրվելու է առավել ձայն ստացած քաղաքական ուժին: Եթե առավել շատ ձայն ստացած քաղաքական ուժը չի կարողանա իր շուրջը կոալիցիա կազմել, այդ դեպքում իրավունքն անցնում է մնացած քաղաքական ուժերին»,-ասաց նա:
Նշենք, որ ՔՊ պատգամավորները պնդում են, որ համապետական ընտրությունների դեպքում թույլ չեն տալու «Գյումրի 2» սցենարի կրկնություն:

Политическими заявлениями избирательный кодекс не меняется — председатель ЦИК о невозможности повторения сценария «Гюмри-2» (видео)
Политическими заявлениями избирательный кодекс не меняется. Об этом на пресс-конференции заявил председатель ЦИК Ваагн Овакимян, отвечая на вопрос Aysor.am о том, будет ли нарушен какой-либо пункт Избирательного кодекса в случае, если оппозиция сформирует коалицию по итогам выборов.
«Если по итогам выборов ни одна политическая сила не получит большинство, естественно, начнётся этап формирования коалиции. Сначала право на формирование коалиции предоставляется политической силе, получившей наибольшее количество голосов. Если эта сила не сможет сформировать коалицию вокруг себя, право переходит к остальным политическим силам», — отметил он.
Отметим, что депутаты от партии «Гражданский договор» настаивают на том, что при проведении общенациональных выборов они не допустят повторения сценария «Гюмри-2».