TRIPP ծրագիրը բյուրեղացման փուլում է, Հայաստանը պատրաստ է ապահովել Ադրբեջան-Նախիջևան ավտոմոբիլային կապը
TRIPP ծրագիրը ներկայումս բյուրեղացման փուլում է, Եվրոպական խորհրդարանում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Առաջիկայում Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն կստորագրեն համապատասխան համաձայնագիր և նախագծի գործնական մեկնարկը կտրվի։ Այս ծրագիրը տրանսպորտային նոր հնարավորություններ կստեղծի արևելքից արևմուտք և հակառակ ուղղությամբ, հարավից հյուսիս և հակառակ ուղղությամբ հաղորդակցության համար, սա դարակազմիկ փոփոխություն է»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե այս զարգացումները նոր հնարավորություններ են բացում ԵՄ-ի ու Հայաստանի համար՝ տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու և կոնկրետացնելու տեսակետից։
«Հայաստանը TRIPP նախագծի իրագործումը ձգձգելու ոչ միայն մտադրություն, այլև պատճառ չունի, որովհետև նախագիծը լիարժեք համապատասխանում է ՀՀ-ի կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ շահերին։ Այն որևէ կերպ չի նսեմացնում ՀՀ-ի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, իրավազորությունը։ Հայաստանը պատրաստ է հենց այսօր գործող ենթակառուցվածքներով Կոռնիձոր, Գորիս, Եղեգնաձոր, Երասխ երթուղիով ապահովել Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Հանրապետության միջև ավտոմոբիլային կապը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ինչպես Ադրբեջանն է սպասում Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջևան կապի հաստատմանը, այնպես էլ Հայաստանն է սպասում Նախիջևանի տարածքով Հայաստանի հարավի և հյուսիսի միջև երկաթուղային կապի հաստատմանը։

TRIPP project is in the crystallization stage, Armenia ready to ensure Azerbaijan-Nakhichevan road connection
The TRIPP project is currently in the crystallization stage, Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the European Parliament.
“In the near future, Armenia and the United States will sign a relevant agreement, which will mark the practical launch of the project. It will create new transport opportunities for communication from east to west and vice versa, and from south to north and vice versa. This is an epoch-making change,” Pashinyan said.
According to Pashinyan, these developments open up new opportunities for the European Union and Armenia to deepen and further specify cooperation in the field of transport connectivity.
“Armenia has neither the intention nor any reason to delay the implementation of the TRIPP project, as it fully corresponds to the short-term, medium-term, and long-term interests of the Republic of Armenia. It does not in any way undermine Armenia’s sovereignty, territorial integrity, or jurisdiction. Armenia is ready to provide a road connection between the western regions of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic through the Kornidzor, Goris, Yeghegnadzor, and Yeraskh routes using the infrastructure currently in operation,” Nikol Pashinyan stated.
According to him, just as Azerbaijan expects the establishment of a connection to Nakhichevan through the territory of Armenia, Armenia also expects the establishment of a railway connection between the southern and northern parts of the country through the territory of Nakhichevan.