Ադրբեջանն ակտիվորեն ադրբեջանgիներով բնակեցնում է առաջին հերթին նախկինում զուտ հայաբնակ բնակավայրերը, որտեղ երբևիցե ադրբեջանgի բնակչություն չի եղել
Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքն անդրադարձել է Արցախում ադրբեջանցիների բնակեցման քաղաքականությանը.
«Սկսած 2022 թվականից Ադրբեջանի կառավարությունը օկուպացված Արցախի տարածքում իրականացնում է «օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ մեծ վերադարձի» քաղաքականությունը, որը ենթադրում է ադրբեջանական բնակչության «վերաբնակեցում» «ազատագրված պատմական» տարածքներում: Փաստացի սա նշանակում է Արցախի բնակեցում ադրբեջանցիներով: Բնակեցման տարվող քաղաքականությունը ակտիվացավ հատկապես 2023 թվականից հետո, երբ ամբողջ Արցախը օկուպացվեց, իսկ հայ բնակչությունը ենթարկվեց բռնի տեղահանության:
Նկատելի է, որ ադրբեջանական կողմն ակտիվորեն ադրբեջանցիներով բնակեցնում է առաջին հերթին նախկինում զուտ հայաբնակ բնակավայրերը, որտեղ երբևիցե ադրբեջանցի բնակչություն չի եղել, խոսքն առաջին հերթին նախկին ԼՂԻՄ տարածքների մասին է: 2024-2025 թվականների ընթացքում ադրբեջանցիներով են բնակեցվել Մարտակերտի շրջանի Վանք, Հոռաթաղ, Ներքին Հոռաթաղ, Քոլատակ, Հաթերք, Չափար, Դրմբոն գյուղերը, Մարտունու շրջանի Մարտունի քաղաքը, Կարմիր Շուկա, Սոս գյուղերը, Հադրութի շրջանի Հադրութ քաղաքը, Ասկերանի շրջանի Այգեստան, Պատարա, Աստղաշեն, Խաչեն, Նորագյուղ, Խնապատ, Խնածախ, Շոշ գյուղերը: Ադրբեջանցիների բնակեցման քաղաքականություն է սկսվել նաև Ստեփանակերտ քաղաքում, Ստեփանակերտի արվարձան Կրկժանում:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմը առաջին հերթին վարում է զուտ հայաբնակ, պատմական հայկական բնակավայրերի և շրջանների «ադրբեջանականացման» քաղաքականություն՝ այդ բնակավայրերին և տեղանքին տալով նոր տեղանուններ, նոր պատմություն, որտեղ հայկական պատմական, մշակութային ներկայությունը բացառվում է: Պատահական չէ, որ 2024 թվականից սկսվեց «ադրբեջանակացվել» Արցախի պատմամշակութային, հոգևոր սիրտը՝ պատմական Խաչենն իր Վանք գյուղով: Դատելով լուսանկարներից՝ ադրբեջանցիներին ուղղակի բնակեցնում են հայկական տներում, որոնք Ադրբեջանի կառավարության կողմից վերանորոգվել են, թարմացվել և ադրբեջանական լրատվականների կողմից ներկայացվում են որպես «նորակառույց»: Նույն կերպ ադրբեջանական կողմը ներկայացնում է խորհրդային և Արցախի Հանրապետության տարիներին կառուցված դպրոցները, մանկապարտեզները, իսկ քաղաքներում՝ բնակելի շենքերը, որոնցից շատերը կառուցվել էին Արցախի կառավարության կողմից:
«Վերաբնակեցված» ադրբեջանցիները Ադրբեջանի կառավարության կողմից ներկայացվում են որպես «վտարված տեղաբնիկներ»: Այստեղ, իհարկե, կա մեծ հակասություն և ակնհայտ սուտ, քանի որ առկա են ադրբեջանցիներով վերաբնակեցված գյուղերի բնակչության էթնիկ կազմի, թվաքանակի մասին խորհրդային տարիներին կազմված փաստաթղթերը, որոնք ակնհայտ փաստում են վերաբնակեցված գյուղերում ադրբեջանական բնակչության իսպառ բացակայությունը: Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմը այդ չակերտավոր վերաբնակիչների բանավոր պատմությունները տեսանկարելիս, ուղղակի ստեղծում է այդ գյուղերի համար նոր և ադրբեջանական կողմի համար ընունելի անցյալ:
Ադրբեջանցիներով բնակեցված նախկինում հայաբնակ, պատմական հայկական բնակավայրերում ոչնչացման ուղղակի վտանգի տակ են հայտնվում բնակավայրերում և նրանց վարչական սահմաններում ու շրջակայքում գտնվող պատմամշակութային կոթողները, բնակավայրերում տեղադրված և կառուցված հուշարձաններն, այդ բնակավայրերի գերեզմանատները և այլն: Ադրբեջանական «վերադարձի» հետևանքով քանդվել է Վանք գյուղի Հայրենական պատերազմի և Արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակին կանգնեցված հուշարձանը:
Կից նկարները ներկայացնում են Խնածախ գյուղի բնակեցման ընթացքը: Գյուղի Հայրենական պատերազմի և Արցախյան ազատամարտի հուշարձանները վերացվել են և տեղը կանգնեցվել է գյուղի հնարած՝ ադրբեջաներեն անվան (Xanyurdu kəndi) ցուցանակը»։

Азербайджан активно заселяет азербайджанцами прежде всего те населённые пункты, которые ранее были исключительно армянонаселёнными и где никогда не проживало азербайджанское население
11/03/2026 11:15
Сайт Monumentwatch.org, занимающийся мониторингом культурного наследия Арцаха, обратился к политике заселения азербайджанцами на территории Арцаха.
«Начиная с 2022 года правительство Азербайджана реализует на оккупированной территории Арцаха политику так называемого "большого возвращения на освобождённые от оккупации территории", которая предполагает "переселение" азербайджанского населения на "освобождённые исторические земли". Фактически это означает заселение Арцаха азербайджанцами. Проводимая политика заселения особенно активизировалась после 2023 года, когда весь Арцах был оккупирован, а армянское население подверглось насильственному перемещению.
Отмечается, что азербайджанская сторона в первую очередь активно заселяет азербайджанцами населённые пункты, которые ранее были исключительно армянонаселёнными и где никогда не проживало азербайджанское население. Речь прежде всего идёт о территориях бывшей НКАО. В течение 2024–2025 годов азербайджанцами были заселены сёла Ванк, Орaтах, Неркин Оротах, Колатак, Атерк, Чапар, Дрмбон Мартакертского района, город Мартуни, а также сёла Кармир Шука и Сос Мартунинского района, город Гадрут Гадрутского района, сёла Айгестан, Патара, Астгашен, Хачен, Норагюх, Хнапат, Хнацах и Шош Аскеранского района. Политика заселения азербайджанцами начата также в городе Степанакерт и в его пригороде Кркжане.
Очевидно, что азербайджанская сторона прежде всего проводит политику "азербайджанизации" исторически армянских, ранее исключительно армянонаселённых населённых пунктов и районов, присваивая этим местам новые топонимы и формируя новую историю, из которой исключается армянское историческое и культурное присутствие. Не случайно, что с 2024 года начался процесс "азербайджанизации" историко-культурного и духовного центра Арцаха — исторического Хачена с селом Ванк. Судя по фотографиям, азербайджанцев фактически заселяют в армянские дома, которые были отремонтированы и обновлены правительством Азербайджана, после чего азербайджанские СМИ представляют их как "новостройки". Аналогичным образом азербайджанская сторона представляет школы и детские сады, построенные в советские годы и в период Республики Арцах, а в городах — жилые здания, многие из которых были возведены правительством Арцаха.
"Переселённые" азербайджанцы представляются правительством Азербайджана как "изгнанные коренные жители". Между тем здесь существует серьёзное противоречие и очевидная ложь, поскольку имеются составленные в советские годы документы о численности и этническом составе населения этих сёл, которые однозначно свидетельствуют о полном отсутствии азербайджанского населения в ныне заселённых населённых пунктах. Очевидно, что при видеосъёмке устных рассказов этих так называемых переселенцев азербайджанская сторона фактически формирует для данных сёл новую, удобную для себя историю.
В населённых пунктах, ранее населённых армянами и представляющих исторические армянские поселения, которые в настоящее время заселяются азербайджанцами, под непосредственной угрозой уничтожения оказываются расположенные там и в их административных границах историко-культурные памятники, установленные мемориалы, кладбища и другие объекты. В результате азербайджанской политики "возвращения" был разрушен памятник в селе Ванк, установленный в память о погибших в Великой Отечественной войне и Арцахской войне.
На прилагаемых фотографиях представлен процесс заселения села Хнацах. Мемориалы, посвящённые Великой Отечественной войне и Арцахской освободительной борьбе, были демонтированы, а на их месте установлен указатель с вымышленным азербайджанским названием села — Xanyurdu kəndi», — говорится в сообщении.