Այսօր հատկապես գերտերությունների եռյակից է կախված տարածաշրջանային պատերազմի հետագա ընթացքը. Արտակ Զաքարյան
12/03/2026 14:58
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Արտակ Զաքարյանը գրել է. «Ուշագրավ էր ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Ուիթքոֆի գրառումը՝ Ֆլորիդայում երեկ տեղի ունեցած ռուս-ամերիկյան պատվիրակությունների հանդիպման մասին: Նախ, որ այն տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ում, և երկրորդ՝ հենց ձևակերպումն արդեն տարողունակ ու ինտրիգային է. «...քննարկել են տարբեր թեմաներ»:
Դժվար թե ՌԴ պատվիրակությունն ԱՄՆ գնար առանց քննարկվող հարցերի շուրջ նախանական համաձայնությունների:
Ուշագրավ է նաև ամերիկյան պատվիրակությունը, որը նման է հրեա պատասխանատուների եռյակի՝ Ուիթկոֆ, Քուշներ և Սպիտակ տան ավագ խորհրդական Գրյունբաում: Ենթադրելի է, որ նրանք գիտեն ոչ միայն բանակցել, այլ նաև վերահսկողության տակ պահել համաշխարհային զարգացումներն ու ընթացիկ իրավիճակը:
Մինչ աշխարհը քննարկում է օրվա լուրերը, գերտերությունների ներկայացուցիչները դիվանագիտական խաղատախտակի վրա աննկատ վերադասավորում են շախմատի խաղաքարերը:
Հարկ է նշել, որ ռուս-ամերիկյան «տարբեր հարցերի շուրջ» երեկվա բանակցությունները կողմերի համար կարևոր են նաև մարտի 31-ից ապրիլի 2-ը նախագահ Թրամփի՝ Չինաստան այցելությունից առաջ: Մերձավոր Արևելքում սկսված պատերազմի ֆոնի վրա չին-ամերիկյան «առևտրային զինադադարի» հարցը այլևս ամենագլխավորը չէ: Այսօր հատկապես գերտերությունների եռյակից է կախված տարածաշրջանային պատերազմի հետագա ընթացքը: Արդյո՞ք կողմերն ի զորու են հանգուցալուծել Ուկրաինաի և Իրանի շուրջ առկա գլոբալ հակամարտությունը՝ առանց երկարաձգելու և ընդլայնելու նրա աշխարհագրությունը»:

От «тройки» мировых держав сегодня во многом зависит дальнейший ход региональной войны — Артак Закарян
12/03/2026 15:17
«Примечательной была запись специального посланника США Уиткоффа о состоявшейся вчера во Флориде встрече российской и американской делегаций. Прежде всего, она прошла на территории США, а во-вторых, уже сама формулировка достаточно емкая и интригующая: "...обсуждены различные темы".
Трудно представить, что российская делегация отправилась в США без предварительных договоренностей по обсуждаемым вопросам.
Примечателен и состав американской делегации, напоминающий своего рода "тройку" ответственных представителей — Уиткофф, Кушнер и старший советник Белого дома Грюнбаум. Можно предположить, что они умеют не только вести переговоры, но и держать под контролем мировые процессы и текущую ситуацию.
Пока мир обсуждает новости дня, представители мировых держав незаметно переставляют фигуры на дипломатической шахматной доске.
Следует отметить, что вчерашние российско-американские переговоры "по различным вопросам" важны для сторон также в преддверии визита президента Трампа в Китай, запланированного на 31 марта — 2 апреля. На фоне начавшейся на Ближнем Востоке войны вопрос китайско-американского "торгового перемирия" уже не является первоочередным. Сегодня дальнейшее развитие региональной войны во многом зависит именно от тройки мировых держав.
Смогут ли стороны разрешить глобальное противостояние вокруг Украины и Ирана, не затягивая конфликт и не расширяя его географию?»