Բոլշևիկներն էլ էին ազգային բառեր արտասանող, եկեղեցու, հայրենիքի, պատմության արժեքը գիտակցող մարդկանց հետևից ընկնում. Տարոն Սիմոնյան
12/03/2026 16:56
Միջազգային իրավունքի մասնագետ Տարոն Սիմոնյանը գրել է. «Բոլշևիկներն էլ էին ազգային բառեր, մտքեր, անուններ արտասանող, արժանապատվություն պահող, եկեղեցու, հայրենիքի, պատմության ու ապագայի արժեքը գիտակցող մարդկանց հետևից ընկնում։
Բայց դե ․․․»։
Հիշեցնենք, որ այսօր Փաշինայնը հայտարարել էր, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը հեռացվել է իր ցուցումով, քանի որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին ցեղասպանության հուշահամալիր այցի ժամանակ ուղեկցելիս՝ նրան նվիրել է արցախյան հիմնահարցին վերաբերվող գիրք։

Большевики тоже преследовали людей, произносивших национальные слова и осознававших ценность Церкви, Родины и истории — Тарон Симонян
12/03/2026 17:29
Эксперт в области международного права Тарон Симонян написал:
«Большевики тоже преследовали людей, которые произносили национальные слова, высказывали национальные мысли, называли национальные имена, сохраняли достоинство и осознавали ценность Церкви, Родины, истории и будущего.
Увы…»
Напомним, что сегодня Никол Пашинян заявил, что директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян была освобождена от должности по его указанию. По словам премьера, это произошло после того, как во время сопровождения вице-президента США Джей Ди Вэнса при посещении мемориала жертв Геноцида армян она подарила ему книгу, посвященную Арцахскому вопросу.