Սահմանադրական դատարանը ՀԷՑ-ը սեփականատիրոջից վերցնելն ու պետականացնելը հակաօրինական չի համարում
Սահմանադրական դատարանը հրապարակել է ՀԷՑ-ը պետականացնելու վերաբերյալ իշխանական պատգամավորների ընդունած օրենքի սահմանադրականության հարցով որոշման եզրափակիչ մասը.
«10.03.2026թ. Սահմանադրական դատարանն ավարտեց  «ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԹՎԻ ԱՌՆՎԱԶՆ ՄԵԿ ՀԻՆԳԵՐՈՐԴԻ ԴԻՄՈՒՄԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ՝ «ԷՆԵՐԳԵՏԻԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԻ 17-ՐԴ ՀՈԴՎԱԾԻ «Գ» ԿԵՏԻ, 27-ՐԴ ՀՈԴՎԱԾԻ 2.1-ԻՆ ՄԱՍԻ, 52.1-ԻՆ ՀՈԴՎԱԾԻ  1-3-ՐԴ ՄԱՍԵՐԻ ԵՎ «ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՂ ՄԱՐՄՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԻ 36-ՐԴ ՀՈԴՎԱԾԻ 9-ՐԴ ՄԱՍԻ՝ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆԸ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԸ ՈՐՈՇԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ» գործով քննությունը, և Դատարանը հեռացավ խորհրդակցությունների սենյակ՝ որոշում կայացնելու համար: Այսօր հրապարակվեց Սահմանադրական դատարանի որոշումը, որի եզրափակիչ մասում նշվում է.
Սահմանադրական դատարանը Ո Ր Ո Շ Ե Ց .
1. «Էներգետիկայի մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածի «գ» կետը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
2. «Էներգետիկայի մասին» օրենքի 27-րդ հոդվածի 2.1-ին մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
3. «Էներգետիկայի մասին» օրենքի 52.1-ին հոդվածի 1-ին, 2 և 3-րդ մասերը համապատասխանում են Սահմանադրությանը։
4․ «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքի 36-րդ հոդվածի 9-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
5. Սահմանադրության 170-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ սույն որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Մյուս մասերով գործի վարույթը կարճվել է:
Սահմանադրական դատարանի որոշումն ամբողջությամբ կհրապարակվի օրենքով սահմանված կարգով՝ եռօրյա ժամկետում»:

Конституционный суд не признал незаконным изъятие компании ЭСА у собственника и её национализацию
Конституционный суд опубликовал заключительную часть решения по вопросу конституционности закона, принятого депутатами от правящей партии, о национализации ЭСА.
«10 марта 2026 года Конституционный суд завершил рассмотрение дела по обращению группы депутатов Национального собрания о проверке конституционности пунктов «г» статьи 17, части 2.1 статьи 27, частей 1–3 статьи 52.1 Закона «Об энергетике» и части 9 статьи 36 Закона «Об органе по регулированию общественных услуг». После этого суд удалился в совещательную комнату для принятия решения. Сегодня опубликовано решение Конституционного суда, в заключительной части которого указано:
Конституционный суд постановил:
Пункт «г» статьи 17 Закона «Об энергетике» соответствует Конституции.
Часть 2.1 статьи 27 Закона «Об энергетике» соответствует Конституции.
Части 1, 2 и 3 статьи 52.1 Закона «Об энергетике» соответствуют Конституции.
Часть 9 статьи 36 Закона «Об органе по регулированию общественных услуг» соответствует Конституции.
В соответствии с частью 2 статьи 170 Конституции настоящее решение является окончательным и вступает в силу с момента его опубликования.
По остальным вопросам производство по делу прекращено.
Полный текст решения Конституционного суда будет опубликован в установленном законом порядке в течение трех дней».