ԵՄ հանձնակատարի ՀՀ առաջին այցն ընդգծում է վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջընթացը գնահատելու կարևորությունը. Նախարար
12/03/2026 15:10
Մարտի 12-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդունել է ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրուններին։ Հայտնում են ՀՀ ՆԳՆ-ից։
Ողջունելով հյուրին՝ Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ առաջին անգամ է, երբ ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հանձնակատար է այցելում Հայաստան, ինչն ընդգծում է երկկողմ համագործակցությունն ու արձանագրված առաջընթացը գնահատելու կարևորությունը։
ՆԳ նախարարը, որպես ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացում հայկական կողմի գլխավոր բանակցող, հավաստիացրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը լիովին հանձնառու է իրականացնել վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը (VLAP) ողջ ծավալով, ինչը միանգամայն համահունչ է ՀՀ կառավարության ոլորտային բարեփոխումների օրակարգին։ Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ իրականացման տարբեր փուլերում են ծրագրով նախատեսված՝ ինչպես միգրացիայի և սահմանների կառավարման, այնպես էլ իրավապահ մարմինների և արդարադատության ուղղություններով աշխատանքները։ Ընդգծվել է նաև, որ երկխոսության մեկնարկից ի վեր Հայաստանը համադրելի երկրների համեմատ տպավորիչ կարճ ժամկետում ստացել է Գործողությունների ծրագիրը․ անմիջապես հաջորդել է ՆԳ նախարարության համակարգմամբ իրավասու գերատեսչությունների ջանքերի մեկտեղումը թիրախային և ժամանակին արդյունքներ գրանցելու նպատակով։
Հանձնակատար Բրունները բարձր է գնահատել ներդրված ջանքերը՝ ՀՀ քաղաքացիների շարժունակությունը դեպի ԵՄ երկրներ ազատականացնելու ուղղությամբ և արձանագրել, որ հաստատուն կամքն ու ներդրվող ռեսուրսներն այս ուղղությամբ արդեն իսկ նկատելի և գնահատելի են։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ բարձր կատարողականով որակյալ, թիրախային և ժամանակին առաջընթաց գրանցելու Հայաստանի պատրաստակամությունը կհանգեցնի սպասված վերջնարդյունքին։
Նախարար Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանը գնահատում է միգրացիոն հոսքերի կառավարմանը միտված ԵՄ ջանքերը և վիզաների ազատականացման գործընթացում հատուկ նշանակություն է տալիս ՀՀ-ից դեպի ԵՄ երկրներ ուղղված անօրինական հոսքերի կրճատմանը, գիտակցված և պատասխանատու միգրացիոն վարքագծի ձևավորմանը։
Հանդիպման ավարտին նախարար Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ շարունակական աջակցության և միայն ՀՀ-ի հետ ակտիվ բանակցային գործընթաց ունենալու համար, նա նաև ընդգծել է պատրաստակամությունը՝ գործնական համագործակցությունը բարձր որակով շարունակելու ուղղությամբ։

Первый визит еврокомиссара в Армению подчеркивает важность оценки прогресса в процессе либерализации визового режима — министр
12/03/2026 15:26
12 марта министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян приняла комиссара ЕС по внутренним делам и миграции Магнуса Бруннера. Об этом сообщили в МВД Армении.
Приветствуя гостя, Арпине Саргсян отметила, что это первый визит в Армению комиссара ЕС по внутренним делам и миграции, что подчеркивает важность оценки двустороннего сотрудничества и достигнутого прогресса.
Министр внутренних дел, выступающая главным переговорщиком армянской стороны в процессе либерализации визового режима между Арменией и ЕС, заверила, что правительство Армении полностью привержено реализации Плана действий по либерализации визового режима (VLAP) в полном объеме, что полностью соответствует повестке отраслевых реформ правительства. По ее словам, уже на различных этапах реализации находятся предусмотренные программой работы как в сфере управления миграцией и границами, так и в направлениях деятельности правоохранительных органов и системы правосудия. Было также подчеркнуто, что с момента начала диалога Армения в сравнительно короткие сроки получила План действий — быстрее ряда сопоставимых стран. После этого под координацией МВД были объединены усилия компетентных ведомств для достижения целевых и своевременных результатов.
Комиссар Бруннер высоко оценил предпринимаемые усилия по либерализации передвижения граждан Армении в страны ЕС и отметил, что последовательная политическая воля и выделяемые ресурсы в этом направлении уже заметны и заслуживают высокой оценки. Он выразил уверенность, что готовность Армении демонстрировать высокий уровень эффективности, обеспечивая качественный, целевой и своевременный прогресс, приведет к ожидаемому итоговому результату.
Министр Саргсян заверила, что Армения высоко оценивает усилия ЕС, направленные на управление миграционными потоками, и придает особое значение сокращению незаконной миграции из Армении в страны ЕС, а также формированию осознанного и ответственного миграционного поведения.
В завершение встречи министр выразила благодарность Европейскому союзу за постоянную поддержку и активный переговорный процесс с Арменией, подчеркнув готовность продолжать практическое сотрудничество на высоком уровне.