ԱԺ ընտրություններից առաջ ճշգրտվում են ընտրողների ցուցակները
Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը ՀՀ ազգային ժողովի 2026 թ․ հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ ներկայացրել է անհրաժեշտ տեղեկատվություններ։
Ընտրությունների նշանակման օրվանից սկսած՝ ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից իրականացվում են ընտրողների ռեգիստրի ստացման, ընտրողների ցուցակների ճշգրտման, անճշտությունների հայտնաբերման և շտկման աշխատանքներ:
Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունք ունեն ընտրության օրը 18 տարին լրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները:
Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկվում են՝
Հայաստանի Հանրապետության բնակչության պետական ռեգիստրում ընդգրկված,
Հայաստանի Հանրապետության որևէ համայնքում հաշվառված և ընտրելու իրավունք ունեցող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները:
Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրի հիման վրա կազմվում է համայնքի ընտրողների ցուցակ` ըստ ընտրական տեղամասերի, որում ընդգրկվում են ընտրելու իրավունք ունեցող այն անձինք, որոնք քվեարկության օրվան նախորդող 6 ամսվա ընթացքում ունեցել են անձը հաստատող վավեր փաստաթուղթ:
Հետևաբար, վավերականության ժամկետը լրացած փաստաթուղթ ունենալու դեպքում կարող եք դիմել Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տարածքային ստորաբաժանումներ և ներկայացնել համապատասխան դիմում ժամկետանց անձնագիրը փոխանակելու համար:
Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տարածքային ստորաբաժանումներ կարող եք դիմել նաև Ձեր հասցեներում անծանոթ կամ մահացած անձանց տվյալներ հայտնաբերելու դեպքերում՝ վերջիններիս հաշվառումից հանելու նպատակով:

Перед выборами в Национальное собрание уточняются списки избирателей
Служба миграции и гражданства представила необходимую информацию в преддверии выборов в Национальное собрание Республики Армения, которые состоятся 7 июня 2026 года.
С момента назначения выборов Служба миграции и гражданства МВД Армении проводит работу по получению регистра избирателей, уточнению списков, выявлению неточностей и их исправлению.
Во время выборов в Национальное собрание право голоса имеют граждане Республики Армения, достигшие 18 лет на день голосования.
В реестр избирателей Республики Армения включаются:
• граждане, внесённые в Государственный реестр населения Республики Армения;
• граждане, зарегистрированные в любом сообществе Республики Армения и имеющие право голоса.
На основании реестра избирателей составляется список избирателей по каждому участку, в который включаются лица, имеющие право голоса и владевшие действительным удостоверением личности в течение 6 месяцев, предшествующих дню голосования.
Таким образом, при наличии просроченного документа вы можете обратиться в территориальные подразделения Службы миграции и гражданства и подать заявление на замену просроченного паспорта.
В территориальные подразделения Службы миграции и гражданства также можно обращаться для выявления данных о неизвестных или умерших лицах по вашему адресу с целью исключения их из регистра.