Կասկած չունեմ՝ խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրվի, կստորագրվի ապրիլին, մայիսին, հունիսին, սեպտեմբերին, թե երբ՝ երկրորդ խնդիրն է. Նիկոլ Փաշինյան
12/03/2026 12:39
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է՝ ինքն ու Ադրբեջանի նախագահը հիմա խոսում են ոչ թե հարաբերական կայունության, այլ՝ խաղաղության մասին։
Նա ասաց, թե խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ լուռ, հանդարտ ու հանգիստ դիվանագիտական աշխատանք է արվում։
«Կասկած չունեմ, որ համաձայնագիրը կստորագրվի, հիմա կստորագրվի ապրիլին, մայիսին, հունիսին, սեպտեմբերին, թե երբ՝ երկրորդ խնդիրն է, բայց կստորագրվի»,- նշեց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ չնայած համաձայնագիրը դեռ չկա, բայց, միևնույն է, խաղաղությունն արդեն հաստատված է։
Նա ասաց, թե Հայաստանում, ենթադրում է՝ նաև Ադրբեջանում կան ուժեր, ովքեր այդքան էլ գոհ չեն խաղաղության հաստատմամբ ու  փորձելու են հետ շրջել խաղաղությունը։
«Մենք պետք է տեր կանգնենք հաստատված խաղաղությանն ու այն դարձնենք անշրջելի»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։

“I have no doubt that the peace agreement will be signed – when exactly is a secondary issue” – Nikol Pashinyan
12/03/2026 13:33
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that he and the President of Azerbaijan are now speaking not about relative stability but about peace.
He noted that quiet, calm, and consistent diplomatic work is underway toward signing a peace agreement.
“I have no doubt that the agreement will be signed. It may be signed in April, May, June, or September – when exactly is a secondary issue, but it will be signed,” he said.
According to Pashinyan, although the agreement has not yet been finalized, peace has already been established.
He added that there are forces in Armenia – and presumably also in Azerbaijan – that are not satisfied with the establishment of peace and may attempt to reverse it.