Կարո՞ղ է Հայաստանում պատերազմ կա՝ ես տեղյակ չեմ, զոհեր ու վիրավորներ կան, ինձ չեք ասում, խնայո՞ւմ եք. Նիկոլ Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է՝ Արման Թաթոյանի հայտարարությունը, թե Գեղարքունիքի Կութ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը նոր մարտական դիրք են տեղադրել ՀՀ տարածքում, չի համապատասխանում իրականությանը։
«Կա հստակ քարտեզ, կա հստակ գիծ՝ դե յուրե նշանակություն ունեցող, ինչը ցույց է տալիս, որ այդ պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Փաշինյանը հարց հնչեցրեց՝ «կարո՞ղ է պատերազմ կա՝ ես տեղյակ չեմ»։
«Կամ ինչ-որ կոնֆլիկտ կա, էսկալացիա կա, զոհեր ու վիրավորներ կան, ինձ չեք ասում, խնայո՞ւմ եք։ Որտե՞ղ պատերազմ կա, որտե՞ղ կա վիրավոր, որտե՞ղ կա կրակոց, որտե՞ղ կա զոհ, որտե՞ղ կա հարձակում, պայթյուն և այլն, լուսաբանեք, իմանանք՝ որտեղ կա այդ ամենը»,- նշեց նա։
Փաշինյանը պնդեց՝ Հայաստանում խաղաղություն է։
Նա ասաց, թե ինքը անհետ կորածների հարազատների հետ տասնյակ անգամներ հանդիպել է ու փորձը ցույց է տվել՝ պետք է հասկանալ, թե այդ հանդիպման արդյունքում ինչ խնդիրներ են ուզում լուծել։
«Երբեք որևէ հանդիպումից չեմ խուսափում, ես եմ դուրս գալիս փողոցներ, որ մարդկանց հանդիպեմ, ուղղակի հանդիպման նպատակը, արդյունավետությունն ու օրակարգը պետք է հստակ լինի»,- հավելեց Փաշինյանը։

«Может быть, в Армении война — я не в курсе, есть жертвы и раненые, а вы мне не говорите, щадите меня?» — Никол Пашинян
Никол Пашинян заявил, что утверждение Армана Татояна о том, что азербайджанские вооружённые силы разместили новые боевые позиции на территории Армении в направлении села Кут Гегаркуникской области, не соответствует действительности.
«Есть чёткая карта, есть чёткая линия — де-юре значимая, что показывает: эти утверждения не соответствуют действительности», — сказал он в разговоре с журналистами.
Пашинян задал вопрос: «Может быть, есть война — а я не знаю?»
«Или какой-то конфликт, эскалация, есть жертвы и раненые — а мне не говорят, щадите меня? Где война, где есть раненые, где стрельба, где жертвы, где нападение, взрыв и так далее — освещайте, чтобы мы понимали, где всё это происходит», — отметил он.
Пашинян подчеркнул, что в Армении мир.
Он добавил, что многократно встречался с родственниками пропавших без вести, и опыт показал, что важно понимать, какие вопросы они хотят решить в ходе этих встреч.
«Я никогда не избегаю каких-либо встреч, я выхожу на улицы, чтобы встретиться с людьми, просто цель, эффективность и повестка встречи должны быть чётко определены», — добавил премьер.