Բժիշկներն ահազանգում են՝ տնօրենները պարտադրում են Armed ծրագրից հեռացնել իրենց խորհրդատվությունները, որ գումարը քիչ կազմի. Կարինե Աղալարյան
«Բժշկի ձայն» նախաձեռնող խումբը կարծես դարձել է այլընտրանքային նախարարություն, որտեղ բուժաշխատողները չեն վախենում բարձրաձայնել իրենց խնդիրները։ Այս մասին առողջության համընդհանուր պարտադիր ապահովագրության համակարգի խնդիրներին նվիրված խորհրդարանական քննարկման ժամանակ հայտարարեց բժիշկ-սոնոգրաֆիստ Կարինե Աղալարյանը։
Նրա խոսքով՝ չնայած համատարած բողոքներին, նախարարությունից շարունակում են պնդել, թե նման խնդիրներ չկան։
Բժիշկը փաստերով ներկայացրեց աշխատավարձերի կտրուկ նվազման օրինակներ։ Նրա խոսքով՝ մանկաբույժներից մեկը, ով նախկինում ստանում էր 195 000 դրամ ֆիքսված աշխատավարձ, ապահովագրական համակարգի ներդրումից հետո ստացել է ընդամենը 18 000 դրամ։
«Եթե որևէ մեկը կասկածում է, որ նման աշխատավարձ կարող է գոյություն ունենալ՝ խնդրեմ մեկ այլ գրառում՝ «ես ինքս սրտաբան եմ․ հունվար ամսվա համար 160 000 դրամի փոխարեն ստացել եմ 18 141 դրամ»։ Այս բոլոր աշխատավարձերի սքրինշոթերն ունենք, կապի մեջ ենք դրանք ուղարկած բժիշկների հետ»,- ասաց Աղալարյանը՝ նշելով, որ նման դեպքերը բազմաթիվ են և բոլորը փաստերով են հիմնավորված։
Ըստ նրա՝ մինչ այդ էլ գները նորմալ չէին, բայց հիմա խայտառակություն են։ «Հատկապես թիրախում են նեղ մասնագետները, որոնց տնօրենը պարտադրում է Armed ծրագրից հեռացնել իրենց խորհրդատվությունները, որ գումարը քիչ կազմի»,-ասաց նա։

Врачи бьют тревогу: директора требуют удалить их консультации из программы Armed, чтобы уменьшить выплаты — Карине Агаларян
Инициативная группа «Голос врача» фактически стала альтернативным министерством, где медицинские работники не боятся открыто озвучивать свои проблемы. Об этом заявила врач-сонографист Карине Агаларян во время парламентских слушаний, посвящённых проблемам системы обязательного медицинского страхования.
По её словам, несмотря на многочисленные жалобы, Министерство продолжает утверждать, что подобных проблем не существует.
Врач привела конкретные примеры резкого сокращения зарплат. Так, один из педиатров, ранее получавший фиксированную зарплату в 195 000 драмов, после внедрения страховой системы получил всего 18 000 драмов.
— «Если кто-то сомневается, что такая зарплата возможна, вот ещё один пример: "Я сам кардиолог — за январь вместо 160 000 драмов получилa 18 141 драм". Все скриншоты этих выплат у нас есть, мы на связи с врачами, которым их отправляли», — отметила Агаларян, подчеркнув, что подобных случаев множество, и все они документированы.
По её словам, и до этого зарплаты были низкими, но сейчас ситуация стала настоящим позором.
— «Особенно под ударом находятся узкие специалисты, которых директора заставляют удалять свои консультации из программы Armed, чтобы уменьшить выплату», — заявила она.